Kogo najbardziej dotknie odmrożenie cen energii?

Odmrożenie cen energii za pewne będzie trudne dla wielu Polaków. Wyjątkowo może być to duże obciążenie dla osób, które ze względu na choroby muszą używać urządzeń, które są podłączone do prądu, takich jak na przykład koncentratory tlenu. Dlatego tak potrzebne może być im dofinansowanie z budżetu państwa.

Jak wskazuje serwis gazetaprawna.pl, powołując się na wypowiedź Pełnomocnika Biura Rządu do Spraw Osób z Niepełnosprawnością Łukasza Krasonia w Polsat News, odmrożenie cen energii będzie bardzo odczuwalne dla osób, które w celu zachowania życia i leczenia muszą korzystać z koncentratora tlenu.

Reklama

Pełnomocnik zaznacza, że takie urządzenie musi działać minimum przez 18 godzin w ciągu doby. W związku z tym podnosi to rachunki za prąd o nawet 200 zł miesięcznie. W niektórych przypadkach zmusza to chorych do rezygnacji z leczenia.

Reklama

Dofinansowanie dla osób korzystających z koncentratora tlenu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce pomóc chorym osobom, oferującdofinansowanie w kwocie 100 zł do rachunku za prąd. Na ten cel chce przeznaczyć 30 mln zł pochodzące ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jak szacuje Łukasz Krasoń, taką miesięczną dopłatę może uzyskać około 30 tys. osób.

Koncentrator tlenu – kiedy jest niezbędny?

Gazetaprawna.pl wyjaśnia, że koncentratory tlenu to urządzenia, które wspomagają leczenie pacjentów z problemami z oddychaniem. Korzystają z nich między innymi osoby z niewydolnością oddechową, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, przewlekłymi chorobami serca (mogą mieć oni problemy z dostarczaniem wystarczającej ilości tlenu do organizmu), pacjenci po operacjach w przypadku potrzeby wsparcia tlenowego czy też osoby chorujące na astmę lub mukowiscydozę.

Dofinansowanie do prądu a bon energetyczny

Dofinansowanie w kwocie 100 zł można otrzymać niezależnie od tego, czy kwalifikuje się do korzystania z bonu energetycznego. Przypomnijmy, że wnioski o bon będą przyjmowane od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku.