W wypowiedzi wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, zacytowanej w komunikacie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, przekazano informację o udostępnieniu usługi "Firma" w aplikacji mObywatel 2.0 w maju 2024 roku. Usługa ta umożliwia przedsiębiorcom wygodne przesyłanie danych do faktur dla swoich kontrahentów oraz pobieranie zaświadczenia o wpisie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Reklama

Nowa usługa "Firma" w aplikacji mObywatel

Resorty rozwoju i technologii oraz cyfryzacji podkreśliły, że usługa "Firma" w aplikacji mObywatel 2.0 umożliwia między innymi gromadzenie i zarządzanie danymi związanych z działalnością gospodarczą. Program ma na celu oszczędzenie czasu przedsiębiorców, poprawę organizacji pracy oraz uniknięcie konieczności wizyt w urzędzie.

Jak podano, w aplikacji mObywatel 2.0 przedsiębiorca ma możliwość pobrania zaświadczenia o wpisie w CEIDG w formacie PDF na swój telefon, udostępnienia wybranych informacji (takich jak NIP czy REGON) lub kompletnych informacji do faktury za pomocą różnych środków, takich jak SMS, e-mail czy komunikator. Ponadto może znaleźć dane dotyczące swojej jednoosobowej działalności gospodarczej i sprawdzić ich poprawność. Ponadto, w ramach tej usługi, poza podstawowymi danymi adresowymi i kontaktowymi, widoczne są także kody PKD, które określają obszar działalności gospodarczej oraz dodatkowe stałe miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Reklama

Od kiedy nowa funkcja w mObywatel?

Według Ministerstwa Cyfryzacji usługa "Firma" będzie wprowadzana stopniowo – od 22 maja została udostępniona pierwszym użytkownikom aplikacji mObywatel 2.0, a dla wszystkich będzie dostępna od 27 maja. Aplikacja mObywatel 2.0 umożliwia między innymi dostęp do osobistych dokumentów (takich jak dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny) oraz pozwala na załatwienie spraw urzędowych za pomocą smartfona. Można ją bezpłatnie pobrać z oficjalnych sklepów: Google Play dla urządzeń z systemem Android oraz App Store dla urządzeń z systemem iOS.

Czym jest mObywatel?

Aplikacja mObywatel 2.0 to przede wszystkim wsparcie dla obywateli w załatwianiu spraw urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu. Dzięki aplikacji mamy dokumenty zawsze pod ręką, załatwianie spraw urzędowych staje się szybsze i bardziej wygodne, a także oszczędzamy czas.

Jakie sprawy możesz załatwić za pomocą aplikacji mObywatel 2.0?

 • Punkty karne: Możesz sprawdzić liczbę aktywnych i tymczasowych punktów karnych.
 • Historia pojazdu: Wyszukasz istotne informacje o pojazdach poprzez numer VIN lub numer rejestracyjny.
 • Mandaty: Znajdziesz informacje dotyczące mandatów, takie jak data, miejsce wystawienia, wysokość kary i rodzaj wykroczenia.
 • E-wizyta w ZUS: Możesz zdalnie załatwić sprawy związane z emeryturami, rentami, prowadzeniem firmy, zasiłkami i potwierdzeniem profilu PUE.
 • Jakość powietrza: Sprawdzisz stan powietrza w wybranych lokalizacjach.
 • Centralny Rejestr Wyborców: Znajdziesz informacje o miejscu i dacie głosowania oraz kryteriach dotyczących wyborców.
 • Bot tekstowy: Uzyskasz potrzebne informacje za pomocą wirtualnego asystenta opartego na technologii GPT.
 • Pełnomocnictwa: Wystawisz, skorzystasz i zarządzasz pełnomocnictwami w prosty sposób i za darmo.
 • Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy: Legalnie prowadzisz pojazd po otrzymaniu pozytywnego wyniku egzaminu.
 • Zastrzeżenie PESEL: Zapewnisz ochronę swojego PESEL przed nieautoryzowanym wykorzystaniem.
 • ePłatności: Przeglądasz listę płatności, pobierasz potwierdzenia, otrzymujesz powiadomienia o nowych zobowiązaniach i dokonujesz płatności za pomocą BLIKa.
 • Naruszenie środowiskowe: Zgłosisz zdarzenia, które mogą negatywnie wpłynąć na środowisko.
 • Bezpieczny Autobus: Sprawdzisz ważne dokumenty i dane techniczne autobusu.
 • Zgłoszenie nielegalnych treści w Internecie: Zgłosisz nielegalne działania w Internecie.
 • mDowód: Wykorzystasz elektroniczny dokument tożsamości, który jest równoważny z fizycznym dowodem osobistym.