Jak wyjaśniła na konferencji prasowej w piątek minister funduszy i polityki regionalnej, zaliczka z KPO, o którą wniosek już podpisała, zostanie przeznaczona na inwestycje w trzech obszarach.

Reklama

KPO. "Białych plam już nie będzie"

Pierwszym będzie likwidacja "białych plam" w dostępie do szerokopasmowego internetu, czyli zapewnienie go tam, gdzie nie opłaca się budować łączy na zasadach komercyjnych. Dzięki temu programowi dostęp do szerokopasmowego internetu otrzyma prawie 1 mln gospodarstw domowych. Po zrealizowaniu tego programu będzie można powiedzieć, że 'białych plam' już nie będzie - zaznaczyła minister Pełczyńska-Nałęcz.

Drugim obszarem będzie termomodernizacja budynkówwielorodzinnych tam, gdzie poprawa efektywności energetycznej wymaga bardzo dużych nakładów, które przekraczają możliwości mieszkańców. Według minister funduszy, program powinien objąć ok. 115 tys. mieszkań, przy założeniu, że efektywność zostanie podniesiona co najmniej o 30 proc.

Trzeci cel

Trzecim obszarem będzie program "Aktywny rodzic", czyli dodatkowe świadczenie dla rodziców chcących pójść do pracy i zostawić dziecko pod opieką. Tacy rodzice będą mieli wybór - czy zostawić dziecko pod opieką np. członka rodziny, czy też zostawić je w odpowiednim miejscu opieki. W ramach programu powstać ma ok. 50 tys. miejsc w żłobkach, przede wszystkim tam, gdzie ich nie ma - wyjaśniła minister.