W połowie grudnia br. minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiadała, że jeszcze w tym miesiącu wpłynie zaliczka z planu RePowerEU w wysokości ponad 5 mld euro (ok. 20 mld zł), która była negocjowana przez urzędników i polityków PiS. Środki te zostaną przeznaczone na transformację energetyczną. W czwartek Pełczyńska-Nałęcz "z radością" poinformowała, że do Polski te środku wpłynęły.

Reklama

"Pierwszy europejski przelew już na koncie Państwa Polskiego! Ponad 20 miliardów PLN! Załatwione, tak jak obiecałem" - napisał na platformie X premier Donald Tusk.

"Ciekaw jestem co Pan w tej sprawie załatwił?"

Szefowi rządu odpowiedział jego poprzednik, Mateusz Morawiecki (PiS). "Ciekaw jestem co Pan w tej sprawie załatwił? Bo wniosek złożył mój rząd, a decyzję o wypłacie Rada UE zatwierdziła 8 grudnia, czyli zanim Pan został Premierem..." - napisał były premier na platformie X.

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to program, z którego Polska ma otrzymać 59,82 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,3 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Większość tych środków będzie inwestowana w formie instrumentów finansowych, co umożliwi realizację projektów po 2026 r., nawet przez kolejne 30 lat.