Nagranie wideo udostępnione w środę przez V Flotę zdaje się pokazywać kilkanaście jednostek sił morskich irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), które zbliżają się do tankowca Niovi. W oświadczeniu wydanym przez marynarkę wojenną USA stwierdzono, że Niovi został zmuszony do zmiany kursu i powrotu na irańskie wody terytorialne w wyniku "nielegalnego przejęcia".

Reklama

Szczegóły zdarzenia

"Tankowiec opuścił Dubaj i płynął z towarem z Zatoki Perskiej w kierunku portu Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, kiedy tuzin jednostek szybkiego ataku IRGC otoczyło statek po środku cieśniny. Następnie siły IRGC zmusiły tankowiec do zmiany kursu i skierowania się w stronę irańskich wód terytorialnych u wybrzeży Bandar Abbas w Iranie" - opisała zdarzenie V Flota.

Państwowa irańska agencja IRNA potwierdziła, że statek został przejęty przez IRGC, ale nie podano więcej szczegółów.

Poprzednie przejęcie

27 kwietnia siły morskie IRGC przejęły w Zatoce Omańskiej tankowiec Advantage Sweet pływający pod banderą Wysp Marshalla, który zmierzał z Kuwejtu do Houston w amerykańskim stanie Teksas. Władze Iranu poinformowały, że Advantage Sweet zderzył się z irańskim statkiem, po czym uciekł z miejsca zdarzenia.

W środę wieczorem Stany Zjednoczone wezwały Iran do uwolnienia statków.

Reklama

Nękanie statków przez Iran i ingerencja w przepisy dotyczące żeglugi na wodach regionalnych i międzynarodowych są sprzeczne z prawem międzynarodowym i zakłócają stabilność i bezpieczeństwo w regionie - powiedział Vedant Patel, zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA.

Associated Press przypomina, że są to kolejne ataki sił Iran na tankowce przepływające przez wody międzynarodowe szlakiem prowadzącym przez Cieśninę Ormuz, przez którą transportowana jest jedna piąta światowego eksportu ropy. Irańskie siły przeprowadziły m.in. serię zamachów na statki w 2019 roku, niszcząc je przy pomocy min morskich.