Powołując się na firmę Ambrey, specjalizującą się w bezpieczeństwie transportu morskiego, Reuters podaje, że irańska ropa została skonfiskowana co najmniej na pięć dni przed atakiem na Advantage Sweet.

Reklama

"Ambrey ocenia, że zajęcie tankowca przez irańską marynarkę wojenną było odpowiedzią na posunięcie USA" - napisała firma w nocie do klientów.

Źródła znające szczegóły amerykańskiej operacji przekazały, że ropę skonfiskowano z tankowca Suez Rajan, również pływającego pod banderą Wysp Marshalla, po uprzednim wydaniu stosownego zezwolenia przez amerykański sąd.

W rewanżu siły irańskie dokonały w Zatoce Omańskiej, na wodach międzynarodowych, desantu na Advantage Sweet, o czym w czwartek poinformowała stacjonująca na Bliskim Wschodzie V Flota USA.

Nagranie z ataku na tankowiec

W piątek irańska telewizja państwowa pokazała krótkie nagranie z ataku na tankowiec dokonanego ze śmigłowca. Podała również, że Advantage Sweet nie reagował przez osiem godzin na wezwania radiowe, mimo iż wcześniej zderzył się z irańskim statkiem. Skutkiem tej kolizji miało być zaginięcie trzech członków irańskiej załogi.

Irański kontradmirał Mostafa Tadżodini powiedział w wywiadzie dla tej telewizji, że "zanim użyto siły, usiłowano skontaktować się z Advantage Sweet, ale statek nie odpowiedział".

V Flota USA podała w czwartek, że tankowiec nadał wezwanie o pomoc w momencie przejmowania go. Advantage Sweet płynął z Kuwejtu do Houston w amerykańskim stanie Teksas.