ChRL może dzięki temu twierdzić, że Niemcy, a pośrednio także UE, są pozytywnie nastawione do polityki Pekinu po XX zjeździe Komunistycznej Partii Chin, w tym polityki zagranicznej i współpracy z Rosją – ocenił analityk PISM.

Reklama

Podczas spotkania z Scholzem przywódca ChRL Xi Jinping oświadczył, że Chiny i Niemcy jako duże kraje z wielkimi wpływami powinny współpracować ze sobą przez wzgląd na światowy pokój, zwłaszcza w czasach „zmian i zawirowań” – podała chińska agencja prasowa Xinhua.

Z drugiej strony padło podczas wizyty kilka ważnych stwierdzeń, wypowiedzianych przez niemieckiego kanclerza w obecności chińskiego premiera (Li Keqianga), dotyczących odpowiedzialności ChRL za bezpieczeństwo międzynarodowe, wpływu na zmianę polityki rosyjskiej czy sytuacji Ujgurów w Sinciangu – zaznaczył dr Przychodniak.

Kanclerz ogłosił po spotkaniu z Xi, że poprosił go, by wykorzystał „swój wpływ” na Rosję, aby ta przerwała „agresywną wojnę” przeciwko Ukrainie. Na konferencji prasowej z premierem Li podkreślał również odpowiedzialność ChRL za bezpieczeństwo w regionie. Oświadczył, że Niemcy przestrzegają polityki „jednych Chin”, ale jakakolwiek zmiana statusu quo w sprawie Tajwanu musiałaby się odbyć pokojowo i za zgodą obu stron.

Reklama

To były jasne i klarowne komunikaty zgodne z polityką UE w odniesieniu do wymienionych tematów. Dobrze, że padły ze względów wizerunkowych, choć naiwnością byłoby oczekiwać, że zmienią politykę ChRL – ocenił dr Przychodniak, który w PISM jest głównym specjalistą, analitykiem ds. ChRL.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli. Xi ostrzegł niedawno, że Pekin nigdy nie wyrzeknie się możliwości użycia siły przeciwko „separatystom” i „zewnętrznym ingerencjom” w sprawy wyspy.

Reklama

Przywódca Chin oświadczył na spotkaniu z Scholzem, że społeczność międzynarodowa powinna wspierać wysiłki na rzecz „pokojowego rozwiązania kryzysu ukraińskiego” oraz wspólnie sprzeciwiać się użyciu broni jądrowej i grożeniu nią. Opowiedział się za budową „zrównoważonego, skutecznego i trwałego mechanizmu bezpieczeństwa w Europie”.

Według dr. Przychodniaka komentarze Xi dotyczące sprzeciwu wobec użycia broni nuklearnej nie były jednak skierowane przeciwko Rosji. - Xi nie chciał skrytykować Rosji, ale podkreślić ogólną niezgodę ChRL na użycie broni jądrowej i zaapelować do społeczności międzynarodowej, by nie doprowadziła do jej użycia – zaznaczył analityk.

Scholzowi towarzyszyła w Pekinie delegacja niemieckich przemysłowców. Ekspert PISM zwrócił uwagę, że podczas wizyty ogłoszono między innymi, iż szczepionki mRNA przeciw koronawirusowi niemieckiej firmy BioNTech zostaną dopuszczone do stosowania w Chinach, początkowo dla mieszkających tam obcokrajowców. Po tej deklaracji ceny akcji BioNTech wzrosły o 5 proc. - podała agencja Reutera.