Jak powiedziała podczas konferencji prasowej zastępczyni rzecznika Pentagonu Sabrina Singh, dostawa czołgów odbędzie się w porozumieniu między USA, Czechami i Holandią: USA zapłacą za modernizację 45 T-72B w Czechach, zaś Holandia - za kolejne 45. Singh stwierdziła, że będą to "najbardziej zaawansowane technicznie" czołgi na polu bitwy na Ukrainie. Mają one zostać wyposażone w zaawansowaną optykę, system łączności i pancerz. Rzeczniczka zapowiedziała, że część z nich zostanie dostarczona w grudniu, zaś reszta w przyszłym roku.

Reklama

Co jeszcze obejmie pakiet?

Reklama

Warta 400 mln dolarów transza w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI) obejmuje też odnowienie rakiet do systemów obrony przeciwlotniczej Hawk, które przyśle Ukrainie Hiszpania, 250 opancerzonych wozów bojowych M1117 ASV, 40 małych opancerzonych łodzi bojowych Riverine oraz 1,1 tys. małych dronów kamikadze Phoenix Ghost.

Pytana o możliwość dostarczania zachodnich czołgów Ukrainie, Singh stwierdziła, że taka opcja byłaby "bardzo kosztowna", zaś wprowadzenie nowego typu czołgów do walki, wraz z koniecznym szkoleniem, byłoby poważnym przedsięwzięciem dla ukraińskich sił zbrojnych. Dodała jednak, że USA prowadzą rozmowy z sojusznikami na temat opcji dostarczania dodatkowych czołgów. Nowy pakiet oznacza, że wartość zadeklarowanej przez USA pomocy wojskowej od początku rosyjskiej inwazji w lutym wynosi ponad 18,2 mld dolarów.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński