Nowe wytyczne dotyczące tabletek z jodem ministerstwo zdrowia i spraw socjalnych przekazało zarówno w formie komunikatu, jak i na konferencji prasowej.

Reklama

Mamy nadzieję, że osoby poniżej 40. roku życia zadbają o to, aby w domach takie tabletki były i to w wystarczającej ilości – mówił szef departamentu zakupów w resorcie, Taneli Puumalainen. Urzędnicy zapewniali też, że badali dostępność medykamentu w aptekach i utrzymywali, że nie będzie problemu z zakupem.

"Tabletki z jodem rozeszły się w kilka minut"

W lokalnej prasie oraz radiu szybko poinformowano o nowym zaleceniu ministerstwa. Tabletki rozeszły się w kilka minut – mówiła farmaceutka w jednej z aptek w centrum Helsinek. W ciągu dnia wielu mieszkańców bezskutecznie krążyło po mieście w poszukiwaniu tabletek. Na drzwiach lub witrynach większości aptek personel zdążył już zawiesić kartkę z czytelnym napisem: "Tabletek z jodem brak". O tabletki w aptekach pytali też często ludzie starsi, których nowe zalecenie ministerstwa już nie obejmuje.

Jodek potasu / Shutterstock

Największa w kraju sieć aptek „Uniwersytecka”, której sklep internetowy nie wytrzymał przeciążenia, nie otrzymała z wyprzedzeniem informacji o nowym zaleceniu dla mieszkańców – pisze największy fiński dziennik „Helsingin Sanomat”. Mogliśmy lepiej przekazać tę informację, a komunikacja w ministerstwie wymaga poprawy – przyznała ekspert w resorcie Elina Asola. Według niej urzędnicy byli przekonani, że Finowie już zimą i wiosną, czyli po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, zaopatrzyli się w medykamenty. Wtedy po raz pierwszy mieszkańcy sami instynktownie zaczęli je gromadzić. Wówczas w liczącej 5,5 mln mieszkańców Finlandii sprzedano ich ok. 4,7 mln sztuk.

Nowe wytyczne fińskiego rządu

Zgodnie z nowymi wytycznymi, w sytuacji podwyższonego promieniowania i na wyraźne zalecenie odpowiednich organów, jod powinny przyjąć osoby w wieku od 3 do 40 lat. Poprzednie krajowe wytyczne, obejmujące także osoby starsze, były wydane w 2002 r.

Tabletki z jodem mają ponownie trafić do krajowych aptek w październiku – zapewniają urzędnicy.

Z Helsinek Przemysław Molik