Mam nadzieję, że za kilka godzin Komitet Stałych Przedstawicieli będzie w staniej jednomyślnie zaakceptować kolejny pakiet sankcyjny. W weekend Komisja uwzględniła propozycje grupy państw - Irlandii, Litwy, Łotwy, Estonii i Polski - dotyczące produktów podwójnego zastosowania - mówił Sadoś w przerwie negocjacji ambasadorów państw członkowskich przy UE w Brukseli.

Reklama

Dodał, że trwają techniczne prace nad zapisami dotyczącymi limitu cenowego na ropę naftową w transporcie morskim tak, by uwzględniały one postulaty krajów członkowskich, z których pochodzą firmy dysponujące flotami tankowców.

Jesteśmy bardzo blisko porozumienia. Jest determinacja państw członkowskich, żeby to porozumienie nastąpiło możliwie najszybciej. Jestem przekonany, że nikt nie będzie poszukiwał pretekstów do tego, żeby spowolnić czy zablokować prace - zaznaczył polski dyplomata.

Diamenty z Rosji

Reklama

Jednocześnie wyraził żal z powodu usunięcia z list sankcyjnych diamentów pochodzących z Rosji. Jak się wyraził, stało się to z powodu "jednego miasta, w jednym państwie członkowskim". Chodzi o Antwerpię w Belgii, która jest centrum światowego handlu diamentami.

Jest to bardzo smutne i etycznie niewytłumaczalne, dlaczego diamenty zostały wykreślone z list sankcyjnych. Myślę, że tu jest bardzo duża rola dla opinii publicznej i mediów w piętnowaniu tego typu przypadków. Mówimy tu o bardzo bogatej gałęzi przemysłu, która jest ukierunkowana na bardzo bogatych ludzi - powiedział Andrzej Sadoś.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy na listę osób objętych sankcjami indywidulanymi zostanie wpisany Cyryl I, patriarcha Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, odparł: "W przypadku Cyryla brakuje jednomyślności".

Z Brukseli Artur Ciechanowicz