"W październiku podnosimy oprocentowanie wszystkich obligacji oszczędnościowych o terminie zapadalności powyżej 3 miesięcy. O 0,25 pp wyższe będzie oprocentowanie instrumentów 3-letnich. Jeszcze bardziej atrakcyjne, bo wyższe o 0,50 pp, będzie oprocentowanie instrumentów detalicznych o zapadalności od 4 do 12 lat" - powiedział, cytowany w komunikacie, wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Reklama

Zachęta dla klientów do pomnażania oszczędności

Oprocentowanie obligacji 3-miesięcznych OTS pozostaje bez zmian.

Jak dodał Skuza, resort podnosząc oprocentowanie chce zachęcać klientów do pomnażania oszczędności przy pomocy obligacji skarbowych.

Według danych ministerstwa w październiku, w związku z podniesieniem stopy referencyjnej NBP, oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,75 proc., a 2-letnich 6,85 proc.

Ponadto resort podniesie oprocentowanie obligacji o zapadalności od 3 do 12 lat. W pierwszym okresie odsetkowym obligacje oprocentowane będą odpowiednio: 6,85 proc. dla 3-latek, 7,00 proc. dla 4-latek oraz 7,25 proc. dla 10-latek.

Z kolei 6-letnie i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus" oprocentowane będą odpowiednio na 7,20 proc. i 7,50 proc. w pierwszym roku.

Nowy agent emisji obligacji detalicznych

Reklama

Cytowany w komunikacie wiceminister Skuza przypomniał, że od października funkcję agenta emisji obligacji detalicznych pełnić będzie także bank Pekao SA.

Liczymy na to, że od października nowa grupa klientów będzie mogła wykorzystać zalety naszych obligacji przy pomnażaniu swoich oszczędności - stwierdził Skuza.

Do tej pory obligacje skarbowe były dostępne w oddziałach PKO Banku Polskiego, Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego i przez specjalne strony w internecie.

Autor: Łukasz Pawłowski