Na Twitterze Straż Graniczna (SG) poinformowała, że wszystkie osoby zostały zatrzymane.

SG poinformowała m. in o dużej 21-osobowej grupie mężczyzn, obywateli Jemenu, Egiptu i Syrii, którzy przeszli na stronę polską przez płyciznę na rzece Świsłocz. "Cudzoziemcy na Białoruś przyjechali z Rosji" - podała SG.

Reklama

Zapora na granicy

Reklama

Budowa stalowej zapory na granicy ma zakończyć się do połowy lipca. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów.

Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim; wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o wprowadzenie takiego zakazu wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG; zakaz obowiązuje w całym województwie podlaskim, za wyjątkiem odcinków granicy państwowej przebiegających na rzekach granicznych.

autorka: Sylwia Wieczeryńska