Rządowy program wsparcia kredytobiorców przewiduje m.in. wprowadzenie od 2023 r. nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR. GPW Benchmark, spółka która administruje stawką WIBOR, prowadzi konsultacje z sektorem bankowym ws. propozycji wskaźnika.

Reklama

Olszewska pytana we wtorek o postęp prac poinformowała, że najważniejsze jest ustalenie koncepcji z rynkiem. Przypomniała, że pojawił się dokument konsultacyjny, w ramach którego zostały przedstawione propozycje GPW Benchamrk. W tej chwili zbierane są odpowiedzi, na tej bazie zostanie ustalone to, jak będą wyglądały wskaźniki alternatywne - powiedziała.

Jesteśmy przekonani, że prace postępują w dobrym, odpowiednim tempie. Jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom i w terminie, który jest oczekiwany, dostarczyć rynkowi odpowiednie wskaźniki alternatywne - oznajmiła Olszewska.

Dokument konsultacyjny

18 maja GPW Benchmark opublikował dokument konsultacyjny "Transakcyjne Wskaźniki Referencyjne Stopy Procentowej". Dokument jest materiałem informacyjnym prezentującym wyniki badań i wniosków dotyczących indeksów opracowanych przez administratora na podstawie danych przekazywanych w trybie zautomatyzowanym przez dziewięć banków – Uczestników Fixingu WIBID i WIBOR, które wyraziły zainteresowanie udziałem w projekcie opracowania alternatywnych wskaźników referencyjnych stopy procentowej.

Wyniki konsultacji mają być ogłoszone w połowie czerwca.