Co czwarty ankietowany ocenił, że raczej stracił na Polskim Ładzie, a co dziesiąty - że zdecydowanie stracił. W sumie niezadowolonych jest dwa razy więcej niż tych, którzy uważają, że skorzystali. Dla 43 proc. reforma okazała się neutralna, choć rząd przekonywał, że na zmianach 90 proc. podatników nie straci lub zyska. Winne jest wdrożenie, czyli to, że nie było porozumienia między instytucjami realizującymi zadanie a administracją skarbową - komentuje nasz rozmówca z kręgów rządowych. Zastrzega jednak, że niechęć do Polskiego Ładu to także efekt negatywnego PR-u rozkręcanego przez dobrze zarabiających "liderów opinii"

Kto zostanie nowym ministrem finansów?

Niezależnie od przyczyn rozczarowania w PiS trwa rozgrywka o to, kto zostanie - po Tadeuszu Kościńskim - szefem resortu finansów. Nazwisk na giełdzie jest w bród. Część z nich traktowana jest jako próba osłabienia wpływów Mateusza Morawieckiego. Frakcja Jacka Sasina popiera ministra rozwoju Piotra Nowaka, z kolei stronnicy Beaty Szydło stawiają na ministra rolnictwa i wicepremiera Henryka Kowalczyka.
Otoczenie Mateusza Morawieckiego forsuje swojego kandydata. My mamy już człowieka, który daje gwarancję sukcesu - słyszymy. Wczoraj „Wprost” donosił, że propozycję objęcia fotela w gmachu przy Świętokrzyskiej otrzymała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. ZUS sprawy nie komentuje, ale zdaniem naszych rozmówców ta kandydatura miałaby co najmniej dwa atuty. Po pierwsze, Uścińska jest w PiS dobrze oceniana za zarządzanie Zakładem. Po drugie, chodzi o płeć. Obecnie w rządzie są tylko dwie kobiety: minister rodziny Marlena Maląg oraz minister klimatu Anna Moskwa.
Reklama

Poprawki Polskiego Ładu

Jednocześnie trwają prace nad kolejnymi poprawkami do Ładu - zarówno tymi doraźnymi, jak i docelowymi (dotyczącymi rozwiązań rocznych). Potwierdzam: pracujemy w MF nad zmianami, zgodnie z zapowiedzią premiera, testujemy różne warianty, też dalej idące. Zmiany będą na korzyść podatnika (gwarancja prawna!) i będą wykonalne, skonsultowane i zrozumiałe - zapewnił wczoraj wiceminister finansów Artur Soboń.
Kancelaria Senatu, podobnie jak wcześniej Kancelaria Sejmu, otrzymała stanowisko fiskusa ws. kwoty wolnej od podatku. Interpretacja jest identyczna. Dzięki niej posłowie otrzymali już po 425 zł zwrotu.
Co o rozwiązaniach podatkowych zawartych w Polskim Ładzie sądzą respondenci / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe