- Brakuje mi słów. Jestem bardzo wdzięczny za poparcie nominacji do mojej reelekcji - powiedział Tedros po otrzymaniu informacji od Komitetu Wykonawczego.

Tedros jedynym kandydatem?

Obecnie urzędujący dyrektor generalny jest aktualnie jedynym nominowanym do majowych wyborów - zauważyła agencja AFP.

Reklama

Zgodnie z obowiązującym w organizacji prawem dyrektor generalny WHO może ponownie być wybrany jedynie raz, na pięcioletnią kadencję.

W dniach 24 -27 stycznia br. w Genewie w Szwajcarii odbywa się 150. sesja Komitetu Wykonawczego WHO. Składa się on z 34 wykwalifikowanych członków, którzy wybierani są na trzyletnie kadencje. Podczas corocznych spotkań Komitetu, jego członkowie prowadzą rozmowy dotyczące priorytetów organizacji i rezolucji, jakie będzie ona proponować.

Kim jest szef WHO?

57-letni Tedros jest byłym ministrem zdrowia i byłym szefem dyplomacji Etiopii. Etiopski polityk sprawujący od 1 lipca 2017 roku najwyższe stanowisko w WHO był pierwszym szefem tej organizacji, który nie jest z wykształcenia lekarzem. Nowo nominowany do reelekcji jest znanym ekspertem ds. leczenia malarii, ma dyplomy z zakresu biologii i immunologii chorób zakaźnych oraz doktorat w dziedzinie publicznej opieki zdrowotnej.