W czwartek rzecznik rządu poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował o rozpoczęciu procedury odwołania ambasadora Polski w Republice Czeskiej Mirosława Jasińskiego. Powodem były słowa ambasadora na temat polsko-czeskiego sporu o kopalnię w Turowie, które w ocenie rządu były skrajnie nieodpowiedzialne.

Reklama

Przydacz pytany w poniedziałek w programie Trzecim Polskiego Radia o powołanie nowego ambasadora Polski w Czechach ocenił, że "dość szybko ten proces nie tylko ruszy, co zostanie zakończony". - Wymaga to wspólnej decyzji pana prezydenta, pana premiera, a także ministra spraw zagranicznych - zaznaczył wiceminister.

Pamiętajmy, że w poprzednim roku, przy poprzednim kandydacie pojawiały się też inne kandydatury, były dyskutowane. Myślę, że one w naturalny sposób dziś wrócą do biegu - podkreślił wiceszef MSZ. Zastrzegł, że nie chce w tej chwili mówić o konkretnych nazwiskach. - Zależy nam na tym, żeby ten proces przebiegał jak najszybciej - zapewnił.

Spór o Turów

Ambasador RP w Pradze Mirosław Jasiński udzielił wywiadu "Deutsche Welle", w którym był pytany m.in. czy spór o Turów uda się rozwiązać polubownie. - W ogóle nie dopuszczam, żeby była jakaś inna możliwość - powiedział. - W tej chwili jednak czeskie ministerstwa pracują nad exposé premiera. Dla nas to niekorzystne, bo trudno ustalić terminy spotkań. Tak naprawdę chyba jednak pozostało bardzo niewiele szczegółów niedopracowanych technicznie. Sądzę, że uda się to zakończyć podczas jednego spotkania na poziomie ministerstw środowiska. Liczę na to, że potem stosunkowo szybko spotkają się premierzy - kontynuował.

Mówiąc o genezie sporu o Turów, Jasiński ocenił, że "to był brak empatii, brak zrozumienia i brak chęci podjęcia dialogu – i to w pierwszym rzędzie z polskiej strony". - W końcu podobne rzeczy zdarzały się i w Bełchatowie czy Koninie i nikt tam z tego nie robił afery - powiedział.

Mirosław Jasiński oficjalnie objął urząd ambasadora RP w Pradze 20 grudnia ubiegłego roku. W placówce dyplomatycznej RP w Pradze nie było ambasadora od czerwca 2020 r., gdy prezydent Andrzej Duda odwołał ze stanowiska, w związku z zarzutami o mobbing pracowników, Barbarę Ćwioro.