Szczepienia osób niepełnosprawnych

Reklama

Kilkadziesiąt organizacji kierowało prośby o priorytetowe traktowanie osób z niepełnosprawnościami przy szczepieniach. My przedstawialiśmy plan, żeby po pierwszym kwartale szczepić jak najszybciej populacyjnie - mówił Michał Dworczyk.

Reklama

Chcemy, żeby osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności miały pierwszeństwo szczepienia w punktach szczepień powszechnych - powiedział Dworczyk.

Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na termin - dodał.

Po drugie, od 10 maja rozpoczniemy szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności dla osób z niepełnosprawnościami. Te wszystkie podmioty będą mogły zamawiać szczepienia, jak niegdyś DPS-y - powiedział minister.

Szef KPRM mówił też, że do szczepień osób niepełnosprawnych zostaną zaangażowane mobilne jednostki szczepień.

Trzecie rozwiązanie rusza dzisiaj, ale rozwinie się w połowie maja. Tworzenie i angażowanie mobilnych jednostek szczepień. To indywidualni ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne, którzy indywidualnie będą wykonywać szczepienia - mówił minister.

Nasze mobilne jednostki szczepień będą szczepiły szczepionkami jednodawkowymi firmy Johnson&Johnson - dodał.

Czwarta sprawa - z Centrum Zdrowia do każdego POZ będą dostarczone listy osób jeszcze niezaszczepionych ze wskazaniem na osoby niepełnosprawne, z prośbą o pierwszeństwo szczepień dla nich - mówił Dworczyk.