Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając plan odmrażania gospodarki, od 4 maja do działalności w reżimie sanitarnym powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane, meblowe. Poinformował też, że 8 maja będą mogły wznowić działalność hotele, a 15 maja – restauracje i kawiarnie, "na razie tylko w ogródkach na świeżym powietrzu".

Reklama

To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla przedsiębiorców z branż dotkniętych obostrzeniami, ale także dla ogółu Polaków - ocenił decyzję rządu o luzowaniu obostrzeń wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

Gowin podkreślił, że tak jak postulował "w zasadzie w czerwiec, z zachowaniem rygorów sanitarnych, wejdziemy z gospodarką całkowicie otwartą". Dodał, że wszystkie rozwiązania luzujące gospodarkę nadal są uzależnione od obiektywnych kryteriów skali zakażeń. To wymaga od każdego z nas odpowiedzialności - za siebie, za innych, odpowiedzialności za stan polskiej gospodarki.

Bardzo liczę na to, że my Polacy zdamy ten egzamin - wskazał.

Reklama

Wicepremier wyraził zadowolenie, że Rada Ministrów przychyliła się do wielu jego postulatów wysuniętych po poniedziałkowych konsultacjach z Radą Przedsiębiorczości. Zaproponowałem przyspieszenie rozluźniania gospodarki - m.in. uruchomienie całego handlu detalicznego od 4 maja, co zostało zrealizowane. Minimalnie później niż proponowałem uruchomione będą także hotele, obiekty turystyczne i gastronomia - powiedział.