Od tego, jaka będzie dynamika w kilku podstawowych kryteriach, uzależniamy dalszy harmonogram działań - zapowiedział premier Morawiecki. - Ostatnie dni pokazały, że idziemy w kierunku lepszym, że ta trzecia fala się przełamała - oznajmił.

Reklama

Plan odmrażania gospodarki

Już od 1 maja umożliwimy część aktywności sportowych na świeżym powietrzu, ale także w obiektach zamkniętych. Od 4 maja powrócą galerie handlowe. 8 maja wznowić działalność będą mogły hotele. Tydzień później powrócą restauracje, na razie w ogródkach. 29 maja uczniowie wszystkich klas wrócą do nauki w trybie stacjonarnym, usługi gastronomiczne będą mogły świadczyć usługi w trybie sanitarnym w obiektach zamkniętych. Również 29 maja nastąpi otwarcie siłowni i klubów fitness - oznajmił premier.

Minister Niedzielski dodał, że od 15 maja nastąpi z kolei zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Od 4 maja limit 1 osoby na 15 m2 w świątyniach - dodał minister zdrowia.

Od 29 maja powrócą także kina i teatry z obłożeniem do 50 proc. w reżimie sanitarnym - zapowiedział Niedzielski.

Zdecydowaliśmy się na luzowanie restrykcji w skali ogólnopolskiej, a nie regionalnej, bo w ostatnim czasie zmniejszyła się różnica w skali średniej zachorowań na 100 tys. mieszkańców w poszczególnych regionach - wyjaśnił minister zdrowia.

Obostrzenia poluzowane od 26 kwietnia

Od 26 kwietnia w 11 województwach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń część obostrzeń została poluzowana. Otwarte są w nich salony fryzjerskie i kosmetyczne, a dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej przeszły na nauczanie hybrydowe. Inne ograniczenia, dotyczące m.in. kin i teatrów, galerii handlowych, siłowni czy gastronomi, pozostały.

W pięciu województwach - śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim oraz opolskim – obowiązują wszystkie nałożone wcześniej obostrzenia.