Przywódcy partyjni są zaniepokojeni dominacją największych chińskich firm internetowych, które rozszerzają swoją działalność na sektor finansowy, usługi zdrowotne i inne newralgiczne obszary. KPCh utrzymuje, że egzekwowanie prawa antymonopolowego, zwłaszcza w branży wysokich technologii, jest w tym roku priorytetem – pisze agencja AP.

Reklama

Koncern Alibaba ukarany

Koncern Alibaba został ukarany grzywną za "wykorzystywanie swojej dominującej pozycji" w celu ograniczenia konkurencji przez sprzedawców detalicznych, którzy korzystają z jego platform i utrudnianie "wolnego obrotu" towarami – poinformował Państwowy Urząd Regulacji Rynku (SAMR). Jak przekazał urząd, grzywna jest równa 4 proc. całkowitej sprzedaży firmy w 2019 roku opiewającej na 455,712 mld juanów (69,5 mld USD).

Firma oświadczyła, że przyjmuje karę i obiecała, że będzie działać zgodnie z prawem z najwyższą starannością.

Associated Press zwraca uwagę, że nałożona kara to nowe niepowodzenie koncernu Alibaba i jego założyciela miliardera Jacka Ma po listopadowej decyzji regulatorów o zawieszeniu debiutu giełdowego związanej z Alibabą spółki Ant Group o wartości 37 mld USD i wszczęciu dochodzenia antytrustowego przeciwko gigantowi e-commerce. Wcześniej, w październiku 2020 roku, Ma krytykował chińskie państwowe banki i system regulacji finansowej.