Polska dziś znajduje się w najgorszym momencie pandemii - powiedział premier. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia - dodał. Jego zdaniem, największym problemem jest teraz dostępność lekarzy i innych służb medycznych. Naszą jedyną bronią są szczepionki - stwierdził. Zauważył więc, że rolą UE jest wymuszenie jak największych dostaw szczepionek do krajów Wspólnoty.

Reklama

Wszystkie, nawet trudne decyzje, są na ten moment konieczne - powiedział premier. Czasami musimy luzować, a czasami musimy zaostrzać - dodał szef rządu. Zaapelował też do opozycji, by nie zaogniała sytuacji.

Zdaniem ministra zdrowia trzecia fala będzie dużo gorsza od drugiej. Ta ewolucja wirusa działa w kierunku nie tylko większej zakaźności ale również powoduje więcej hospitalizacji - powiedział Adam Niedzielski. Jego zdaniem, średni poziom zachorowań przekroczył już 24 tysiące, a to jeszcze nie koniec wzrostów. Jak powiedział, najgorsza sytuacja jest na Mazowszu i na Śląsku. Sytuacja na Śląsku będzie wymagała specjalnych rozwiązań - powiedział. Jednocześnie zauważył, że sytuacja na Warmii i Mazurach czy w woj. pomorskim poprawiła się dzięki nowym obostrzeniom.

NOWE OBOSTRZENIA

Jesteśmy w sytuacji kryzysowej, więc musimy zaciągnąć hamulec bezpieczeństwa. Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane zostaną zamknięte - powiedział minister. W placówkach handlowych o powierzchni pow. 100m2 będzie mogła być jedna osoba na 20m2. Takie same zasady obowiązywać będą w miejscach kultu religijnego. Minister dodał, że głównym problemem będzie przestrzeganie tych obostrzeń. Jak dodał, po to spotkał się z przedstawicielami Episkopatu. Nie ma tutaj elementu dyskryminowania religii - powiedział.

Zamknięte zostają salony fryzjerskie

Zamknięte zostają salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Zamknięte żłobki i przedszkola

Nie działać będą także przedszkola i żłobki - ma jednak być zapewniona opieka dla dzieci personelu medycznego. Rodzice wciąż będą jednak dostawać dodatek opiekuńczy. Zamknięte też będą korty tenisowe czy inne obiekty sportowe.

Resort rekomenduje pracę zdalną

Minister zdrowia zarekomendował też pozostanie na święta w domach i pracę zdalną. Premier zapowiedział też, że administracja państwowa - gdzie tylko można, przejdzie na pracę zdalną

Co z zagranicznymi wycieczkami?

Minister powiedział, że nie wykluczy zakazu zagranicznych podróży - m.in na Zanzibar. Jednocześnie stwierdził, że takie wycieczki są niestosowne wobec części społeczeństwa, która bierze na barki walkę z covidem.

Reklama

Będzie stan wyjątkowy?

Premier zapewnił, że jeśli sytuacja szybko się nie poprawi, to nie wyklucza niczego, łącznie z wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej czy wyjątkowego.

Badania laboratoryjne ostatniej doby potwierdziły 34 151 przypadków zakażenia koronawirusem - to najwięcej od początku pandemii. Zmarło 520 chorych - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.