O czym Morawiecki rozmawiał z premierem Szwecji?

Reklama

W piątek rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że w sobotę premier Mateusz Morawiecki odbędzie rozmowę telefoniczną z premierem Szwecji Stefanem m.in. o wyborze sekretarza generalnego OECD. Dodał, że z inicjatywą rozmowy wystąpiła strona szwedzka.

Jednym z dwóch kandydatów na stanowisko Sekretarza Generalnego OECD jest szwedzka komisarz UE do spraw handlu oraz spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem. Drugim jest zgłoszony przez Australię Mathias Cormann. Kadencja obecnego sekretarza generalnego OECD Jose Angela Gurrii kończy się w czerwcu 2021 r., a w marcu tego roku zaplanowane są wybory.

Po rozmowie z premierem Szwecji szef polskiego rządu napisał w mediach społecznościowych: "Za mną bardzo dobra rozmowa z premierem Szwecji Stefanem Löfvenem - o potrzebie spójnej, konsekwentnej polityki UE wobec innych państw (w tym Rosji, Białorusi i Chin), o usprawnieniu działań UE ws. zatwierdzania szczepionek i ich produkcji w Europie, a także o współpracy Polski i Szwecji w ramach OECD".

Müller przypomniał w piątkowym komunikacie, że od początku bieżącego roku Szwecja sprawuje przewodnictwo roczne w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), a Polska przejmie prezydencję w 2022 r. Zapewnił również, że Polska i Szwecja współpracują w kwestiach bezpieczeństwa i rozwoju regionu Morza Bałtyckiego, wspierają rozwój polsko-szwedzkiej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego.

"Polska i Szwecja prezentują zbliżone podejście do polityki UE wobec Rosji, kierunków rozwoju jednolitego rynku UE oraz polityki rozszerzenia UE" - czytamy w piątkowym komunikacie rzecznika rządu.