Szefowa KE na sesji Parlamentu Europejskiego przedstawiła w środę unijną strategię w zakresie szczepień przeciwko Covid-19.

Reklama

Polska postawiona za wzór

Podczas wystąpienia przyznała, że jeśli chodzi o walkę z Covid-19, UE nie jest na etapie, na jakim chciałaby być. Zapowiedziała jednak starania o zaszczepienie 70 proc. unijnej populacji do końca lata.

- W Polsce od początku lutego 94 proc. personelu medycznego domów spokojnej starości i 80 proc. pensjonariuszy zostało zaszczepionych, 93 proc. w Danii, we Włoszech - ponad 4 proc. całej populacji. Te trzy przykłady pokazują, że kampania szczepień w Europie naprawdę przyspieszyła - mówiła von der Leyen.

Polski rząd zadowolony z pochwał

Do wystąpienia szefowej KE odniósł się w mediach społecznościowych szef KPRM.

"W pierwszym zdaniu dzisiejszego przemówienia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała Polskę jako przykład państwa, które najlepiej radzi sobie z procesem szczepień obywateli w całej UE" - zauważył Dworczyk.

W podobnym tonie wpis zamieścił też wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

"Możecie nie dowiedzieć się tego dziś z większości polskich mediów, ale rano w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała na: Polskę, Danię, Włochy jako trzy przykłady skutecznej i szybkiej kampanii szczepień w UE" - napisał Jabłoński.

Szczepienia w Polsce

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia ub. roku. 25 stycznia ruszyły szczepienia populacyjne – po grupie zero, w której byli m.in. medycy, szczepionkę otrzymują osoby z grupy pierwszej, na początek seniorzy 70 plus.