W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 27 143 osób. To największa liczba nowych przypadków od początku epidemii. Resort poinformował, też, że zmarło 367 chorych.

Reklama

Kosiniak-Kamysz podkreślił w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że taki stan spełnia przesłanki premiera Mateusza Morawieckiego do wprowadzenia narodowej kwarantanny. Sytuacja jest dramatyczna pod względem wydolności ochrony zdrowia i pod względem gospodarki - ocenił szef PSL.

Poinformował, że odbył szereg konsultacji z przedsiębiorcami, którzy pytają rządzących, czy stać Polskę na kolejny lockdown. Wnosimy o to, by rządzący słuchali głosu przedsiębiorców, żeby Rada Dialogu Społecznego i inne fora pracowały efektywnie, nie wolno zaskakiwać polskich przedsiębiorców - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że PSL przygotowało cały pakiet rozwiązań przeznaczonych dla przedsiębiorców, takich jak dobrowolny ZUS, obniżki VAT czy uruchomienie niedziel handlowych. To jest pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców i on powinien być jak najszybciej rozpatrzony przez Sejm. Dlatego popieramy wniosek o natychmiastowe zwołanie Sejmu. Natychmiastowe zwołanie Sejmu jest koniecznością - stwierdził lider PSL.

Reklama

O zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu w najbliższych dniach, by zająć się pomocą dla przedsiębiorców zaapelował w czwartek szef klubu KO Cezary Tomczyk.

Kosiniak-Kamysz oświadczył też, że PSL ma jeden postulat, który zostanie zgłoszony na najbliższym posiedzeniu Sejmu. W normalnych warunkach przedsiębiorcy płacą za zwolnienie lekarskie pracownika przez 33 dni w roku. Przechodzi dzisiaj pracownik na kwarantannę przymusową, dostanie zwolnienie, to pracodawca w większości będzie musiał pokryć koszty. My uważamy, że na czas epidemii od pierwszego dnia zwolnienia te koszty powinien ponosić Zakład Ubezpieczeń Społecznych - wyjaśnił szef ludowców.

ZUS powinien przejąć wszystkie koszty wypłacania zwolnień, nie pracodawcy, bo są już zaorani. Nie wystarczy tylko i wyłącznie zwolnienie ze składek. Dzisiaj trzeba przejąć przez państwo obowiązek wypłacania zwolnień ZUS- owskich - mówił Kosiniak-Kamysz. Domagamy się od rządzących natychmiastowego odniesienia się do tej propozycji - dodał.