Jak oznajmiono, w porozumieniu PKN Orlen oraz Skarb Państwa "potwierdziły zamiar przeprowadzenia transakcji, jednocześnie strony zadeklarowały dalszą współpracę i kontynuowanie rozmów, które umożliwią wypracowanie ostatecznego zakresu oraz struktury transakcji".

Reklama

PKN Orlen podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos, dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej grupy, a w konsekwencji przejęcia nad nią kontroli kapitałowej. To kolejny krok, który przybliża obie firmy do utworzenia silnego, zintegrowanego koncernu, skutecznie konkurującego na międzynarodowych rynkach i znacząco wzmacniającego bezpieczeństwo polskiej gospodarki w obszarze paliw oraz energii - oświadczył płocki koncern.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił, że spółka ta z determinacją realizuje proces przejęcia Grupy Lotos, co dla płockiego koncernu jest priorytetem, a podpisanie porozumienia przez wszystkie zaangażowane strony przybliża do sprawnego sfinalizowania transakcji.

Reklama

Powstanie jednego silnego koncernu, do którego należeć będzie nie tylko Lotos, ale też Energa i PGNiG, jest konieczne z punktu widzenia przyszłości biznesowej tych firm i budowania ich wartości dla akcjonariuszy. Skorzysta na tym także polska gospodarka, bo zintegrowany koncern będzie miał większe możliwości rozwoju inwestycyjnego i mocniejszą pozycję negocjacyjną. Silny multienergetyczny koncern oznacza również wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski - powiedział Obajtek, cytowany w komunikacie PKN Orlen.

Szef płockiego koncernu ocenił przy tym, że "jednym z głównych beneficjentów przejęcia kapitałowego Grupy Lotos stanie się też Pomorze i jego mieszkańcy", ponieważ powiększona o gdański podmiot Grupa Orlen jeszcze bardzie zaangażuje się w działania społeczne, kulturalne i sportowe w tym regionie.