Dziennik Gazeta Prawana logo

Fabryki z Chin myślą o Polsce. Pierwsza może być otwarta już za rok

6 sierpnia 2020, 14:47
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koronawirus, Covid-19
<p>Koronawirus, Covid-19</p>/shutterstock
Koncerny analizują polski rynek nieruchomości; pierwsza fabryka z Dalekiego Wschodu może być u nas otwarta już za rok - pisze czwartkowy "Puls Biznesu". Zainteresowanie Polską wykazują branże m.in. elektroniki, czy automotive.

Po doświadczeniach z przerwanymi przez COVID-19 łańcuchami dostaw, gdy przez jakiś czas nie docierały do Europy towary wyprodukowane w Chinach, firmy zastanawiają się nad przeniesieniem części produkcji bliżej własnych granic" - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Jak podaje "PB", nearshoring, czyli przeniesienie procesów biznesowych do kraju bliskiego geograficznie, jest szansą dla Polski.

Według Jana Barbasiewicza, partnera i dyrektora działu powierzchni logistycznych i przemysłowych w Colliers International, zapytania o takie możliwości nie są już jednostkowymi przypadkami. Z Polski można w ciągu 24 godzin dostarczyć towary do większości miast w najgęściej zaludnionej części Europy, a w ciągu 48 - na cały kontynent.

 - mówi cytowany przez "PB" Jan Barbasiewicz.

Drugą branżą analizującą obecnie możliwości przeniesienia zakładów produkcyjnych do polski jest automotive.

- mówi Barbasiewicz.

Według niego, proces uruchomienia w Polsce produkcji przez firmę zagraniczną trwa w normalnych warunkach od roku do dwóch lat. Sama analiza lokalizacji i jej wybór to 6 do 12 miesięcy. Tyle samo czasu po podpisaniu umowy potrzebują deweloperzy na wybudowanie obiektu. Obecnie z powodu pandemii firmy są szczególnie ostrożne i uważnie analizują wszelkie za i przeciw przed podjęciem decyzji, co powoduje, że zapadają one dużo wolniej.

 - mówi Barbasiewicz.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj