Pierwsze trzy miejsca w rankingu zajmują Malediwy, Singapur i Hong Kong. Spośród krajów UE w pierwszej piętnastce znalazły się tylko trzy: Irlandia (6. miejsce), W. Brytania (12) i Dania (13). W grupie nowych krajów UE niższe notowania niż Polska mają tylko Węgry (127.) i Rumunia (134). Na ostatnich miejscach uplasowały się: Republika Kongo, Ukraina i Białoruś.

Reklama

Według autorów raportu, na zyski firm wpływają nie tylko stawki podatkowe, ale także sposób, w jaki rozliczamy się z fiskusem. Im bardziej jest on skomplikowany, tym jest on droższy. Po prostu: albo zatrudnisz specjalistę, albo narazisz się na ryzyko popełnienia błędu w zeznaniu podatkowym. A błąd to kara finansowa.

Zdaniem Katarzyny Czarneckiej - Żochowskiej z PricewaterhouseCoopers największym problemem dla polskich przedsiębiorców są skomplikowane przepisy podatkowe. Z uzyskanych od biznesmenów informacji wynika, że statystyczne polskie przedsiębiorstwo musi zapłacić w ciągu roku 41 podatków. Obliczenia, wypełnianie formularzy i dostarczanie ich fiskusowi zajmują biznesmenom co najmniej 418 godzin rocznie.

W raporcie zawarte są również propozycje koniecznych zmian. Najważniejsze jest uproszczenie administracji, wprowadzenie e - deklaracji, a Polakom szczególnie zależy na uproszczeniu systemu podatkowego.

Ranking (Paying Taxes 2008) opublikowała firma rachunkowa i konsultingowa PricewaterhouseCoopers (PwC) w partnerstwie z Bankiem Światowym.