Jak dodał, S&P ma "specyficzną kulturę oceny". - Wszystkie dane gospodarcze na 2016 rok zawarte w tej nocie były pozytywne, a mimo to agencja zdecydowała się obniżyć ocenę wiarygodności kredytowej niejako będąc sprzeczna wewnętrznie - stwierdził Szałamacha.

Reklama

To był pewien test odporności na stres, ale realny stres nas czeka dzisiaj. Będziemy widzieli reakcje na wydarzenia piątkowe. Odpowiedzieliśmy długimi argumentami po czym one wszystkie zostały odrzucone. To znaczy nie wzięto ich pod uwagę - powiedział w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Paweł Szałamacha, minister finansów.

Według Szałamachy agencja poszerzyła swoje pole zainteresowania i zaczęła się interesować polską polityką. - To było działanie niestandardowe, znani są z takiego działania, zaliczyli też wiele spektakularnych wpadek - mówił Paweł Szałamacha. - Będzie kilka kwadransów wahań, a potem sprawy wrócą do normy - dodał Szałamacha.

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus". Perspektywa ratingu jest negatywna. W rezultacie złoty gwałtownie się osłabił.