Reklama

Najważniejsze produkty oferowane przez spółkę TAI obejmują wielozadaniowy helikopter szturmowy T129 ATAK, bezzałogowy system powietrzny klasy MALE ANKA, turecki samolot szkolenia podstawowego HÜRKUŞ, systemy bezzałogowych celów powietrznych i zaawansowane zestawy modernizacyjne systemów awioniki oraz satelity obserwacyjno-rozpoznawcze.

Wielozadaniowy helikopter szturmowy T129 ATAK

T129 ATAK został zoptymalizowany pod kątem działań w trudnych warunkach operacyjnych. Jest to dwumiejscowy helikopter nowej generacji, wyposażony w dwa silniki, zapewniający możliwość współdziałania w ramach sił NATO. Zaprojektowano go z myślą o prowadzeniu zarówno precyzyjnych, jak i posuniętych w głąb terytorium przeciwnika misji bojowych i rozpoznawczych, w dzień i w nocy, niezależnie od warunków środowiskowych i atmosferycznych.

Dzięki najkorzystniejszemu w swojej klasie stosunkowi mocy do masy, T129 ATAK zapewnia załodze wysoki stopień przeżywalności i jest w stanie przenosić uzbrojenie podwieszone w sposób asymetryczny. Śmigłowiec może być uzbrojony m.in. w obrotowe działko 20 mm wyposażone w 500 sztuk amunicji, niekierowane rakiety 70 mm, przeciwpancerne pociski kierowane MIZRAK®, kierowane laserowo pociski „powietrze-ziemia” CIRIT® 70 mm oraz pociski "powietrze – powietrze” STINGER®.

T129 ATAK w Europie dla programu Kruk

W ramach programu Kruk, TAI chciałby zaoferować pakiet ekonomiczny, zapewniający użytkownikowi bezkonkurencyjny współczynnik ceny, osiągów i korzyści. Dzięki wydajnej konstrukcji, zastosowaniu pokładowych systemów diagnostycznych, minimalnemu zaangażowaniu załogi w obsługę oraz uproszczonej logistyce, koszty eksploatacji T129 ATAK są wyjątkowo konkurencyjne i prawdopodobnie nie do prześcignięcia w swojej klasie. Dlatego też TAI pragnie opracować wraz z polskimi partnerami efektywny kosztowo program, dostosowany do cyklu budżetowego krajowych zamówień wojskowych. Potencjalny zakres współpracy z polskim przemysłem mógłby przykładowo obejmować ostateczny montaż płatowca, integrację systemów uzbrojenia, sprzęt logistyczny i naziemny oraz centrum obsługi i serwisowania.

Odzwierciedleniem podejścia TAI była obecność T129 ATAK w Polsce w ramach „T129 Poland Roadshow” w dniach 18 sierpnia – 7 września 2015 r. Podczas tych 20 dni T129 ATAK odwiedził 6 różnych lotnisk, 6 miast (Warszawę, Radom, Kielce, Bydgoszcz, Lublin oraz Łódź) i wylatał ponad 20 godzin. Co istotne, w czasie trwania „Roadshow”, podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, TAI podpisał porozumienia o współpracy w ramach programu Kruk z kluczowymi spółkami polskiego przemysłu obronnego, w tym z WCBKT, Mesko, WZL-1 oraz z ITWL.

Partner opracowania:

Źródło nieznane
Reklama