Banki dla Polaków, czyli repolonizacja na sztandarach. Ale nie ma komu jej wykonać

| Aktualizacja:

Po raz kolejny wracamy do pomysłu repolonizacji banków. I znów szukamy odpowiedzi na te same pytania: Po co? Jak? Kto za to zapłaci? Chętnych do wykładania pieniędzy na odkupywanie banków z rąk inwestorów strategicznych zbyt wielu nie ma. Dwaj pewniacy to PZU i PKO BP, ale ich zasoby są ograniczone. Inne państwowe firmy? Wątpliwe. Firmy prywatne? Tym bardziej.

wróć do artykułu
 • ~KAZ
  (2015-07-18 08:54)
  Wystarczy jeden Polski Bank , a patriotów jest w Polsce dużo i przeleją swoje oszczędności do Polskiego . Kredyty też będą brać w Polskich bo zagraniczne już nam bokiem wychodzą , choćby historia z frankiem.Ten bank w 100% Polski stał by się najbogatszym Bankiem bo Polacy już powyżej dziurek w nosie mają ten zachodni kapitał. Zostaliśmy wydymani przez zachodnie instytucje i korporacje dzięki Polskim sprzedawczykom.
 • ~m-53
  (2015-07-18 09:20)
  Jak można pisać o repolonizacji, skoro rząd się szykuje do sprzedaży pakietu PKO BP. A PGE zamiast kupić np. pakiet akcji jakiegoś banku wydaje kasę na ratowanie basenu narodowego.
 • ~Scioros
  (2015-07-18 09:32)
  Ciekawe dlaczego mowa jest jedynie o odkupowaniu zagranicznych, a nie o zakładaniu nowych, polskich banków? Jak zwykle: ściema.
 • ~św.NH
  (2015-07-18 09:55)
  Sorry ale to konfitury po PRL.

  PEŁO zajumało i należy tych cwaniaczków rozliczyć z prywatyzacji i szajer kredyt banków
 • ~ech
  (2015-07-18 10:19)
  Niby nie ma pieniędzy ale państwowa spółka PGE znalazła 45 mln na wyrzucenie w błoto czyli na PGE Narodowy. Po co repolonizować . Kilkanaście miliardów rocznie zarobione przez obce banki na Polakach wyjeżdża co roku za granicę i bogaci tamtejsze społeczeństwa.
 • ~ZŁODZIEJE
  (2015-07-18 10:25)
  BALCEROWICZ, BIELECKI, GDZIE JESTEŚCIE ROBACZKI ? ODKUPICIE TERAZ TE BANKI DLA POLSKI ?
 • ~św.NH
  (2015-07-18 10:35)
  Widziałem Cię Gumowa na umyśle i smoleńska w tv i to sprawiło, że chciałem się modlić
  za umarłych, ale twoja pusta muszla pękła teraz jest pokryta zgnilizną
  Co się stało z twoją śmieszną gazetą?
 • ~m
  (2015-07-18 10:38)
  Węgry wychodzą z kryzysu. Poprawę stanu gospodarki narodowej odczują także poszczególne rodziny a to dzięki obniżeniu PIT.

  [Kto, marwa kuć, pozwolił Węgrom na wychodzenie z kryzysu, i to na własną rękę? Przecież to zaburza porządek prawny w Unii Europejskiej – admin]

  Podsekretarz Stanu Zoltán Pankucsi zapowiedział, że rząd obniży stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych z 16 do 15%. Na Węgrzech obowiązuje podatek liniowy, a więc taka stawka będzie obowiązywać wszystkich podatników.

  „Przez wprowadzenie zryczałtowanej i umiarkowanej 16-procentowej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych rząd położył podwaliny pod odpowiedni podział obciążeń. Węgry podjęły ścieżkę, która różni się od innych krajów europejskich, które w ciągu ostatnich lat podnosiły stopy podatku dochodowego od osób fizycznych” – słowa Pankusciego cytuje portal „Gazety Prawnej”.

  Węgierski rząd zamierza także obniżyć stawkę podatku VAT na mięso wieprzowe z 27 do 5%. W ciągu następnych czterech lat wzrastać ma również wysokość odpisu od podatku na każde dziecko w rodzinach z dwójką i większą liczbą dzieci.
 • ~donald cudotfurca
  (2015-07-18 10:39)
  Oszukano nawet 5 mln Polaków
  Od dwóch lat podnoszę problem polisolokat. To jest jedno z największych oszustw, jakie zostały dokonane w systemie finansowym. Trudniły się tym firmy ubezpieczeniowe, które są często powiązane z sektorem bankowym. W tym tygodniu Sąd Okręgowy w Warszawie uznał je za nieważne. Problem polisolokat jest bardzo poważny. Szacuję, że w ten sposób oszukano 4-5 mln Polaków na kwotę rzędu 50 mld zł. To dowodzi niewydolności instytucji kontrolnych. Warto przypomnieć, że stowarzyszenie „Przywiązani do Polisy” skierowało, już w zeszłym roku, zawiadomienie do prokuratora generalnego przeciwko szefowi KNF Andrzejowi Jakubiakowi. Zdaniem stowarzyszenia KNF, nie wypełniał swoich obowiązków ochrony konsumentów. Prokuratura umarzała sprawy. A przecież jest to gigantyczne oszustwo. Klientom oferowano produkty toksyczne. Od początku było wiadomo, że Polacy muszą na tym stracić. Z wyceny ryzyka polisolokat wiemy, że informowano, że od 80 do 90 proc. klientów na nich straci. To pokazuje skalę rabowania Polaków przez instytucje finansowe i kompletną nieudolność, a być może i przychylność instytucji nadzoru finansowego nad tymi produktami. Dyspozycje KNF co do zmian przepisów w tym zakresie zostały wydane dopiero w listopadzie 2014 r., a więc stanowczo za późno. Po kredytach frankowych, które są podobnie toksycznymi produktami, mającymi charakter opcji spekulacyjnych, a nie kredytu, mamy kolejną poważną aferę. Banki i sektor ubezpieczeń trupów w szafie ma całe mnóstwo. Myślę, że wróci jeszcze stara sprawa tzw. opcji walutowych dla przedsiębiorstw. Tam polskie firmy straciły 20 mld, a niektórzy twierdzą, że dużo więcej. Widzimy więc, jak bardzo nasz kraj jest państwem tylko w ujęciu teoretycznym. Podróże premier pociągiem nijak się mają do prawdziwych problemów Polaków. Z pociągu nie zauważy, jak wielka jest skala rabunku, który odbywa się na obywatelach.
 • ~up&down
  (2015-07-18 11:37)
  A na razie sprzedał ktoś (kto?) kolejny bank. Teraz ktoś jest do przodu. Reszta do do tyłu, na wprost i wspak, do góry i do dołu no i skośnie. Tylko wybierać w ofertach najlepszego i przodującego (w czym ?).
  Wszelkiej maści gołodupce ( może i z cichą państwową pomocą bo się opłaca) dla podreperowania sobie kondycji niemal za bezcen wykupiły polskie banki a nasi styropianowi bohaterzy łatali dziury budżetowe, partyjne konta i swoje kieszenie. Jeszcze w szybszym tempie niż przemysł, rozpieprzyli kolejną strategiczną dla państwa dziedzinę.
  Został (?) jeden całkowicie polski, narodowy, ale ten obywatela ma w d... .
  Repolonizacja - państwo wykupi,jeszcze bardziej sie zadłuży i albo będzie manipulowało jak funduszami albo odda polskim cwaniakom ? Wszak prywatne znaczy lepsze, lepiej zarządzane. Co w ostatnich czasach kapitalizm pokazuje aż w nadmiarze.
  Koniecznie chcieliście kapitalizmu, to macie !
 • ~inwestor
  (2015-07-18 11:57)
  To jest najbardziej przekonywujacy dowod gosPOdarczej szkodliwosci PO, ktora doprowadzila Polske do takiego dziadostwa, ze Polska nie jest w stanie odzyskac polskich bankow.
 • ~boy
  (2015-07-18 12:27)
  Warto przeczytać ze zrozumieniem: Wojna o pieniądz t.I i II oraz Globalizacja - J.Stiglitz i wszystko jasniejsze.
 • ~tytuś
  (2015-07-18 12:35)
  Jak to nie ma komu jej wykonać? Polakom!
 • ~obywatel
  (2015-07-18 12:37)
  Tak czy owak Nobel się należy naszym(?) pożal się Boże liberałom za utratę banków jak i celowe zniszczenie polskich przedsiębiorstw, co skutkuje m.in. potężnym bezrobociem, po części maskowanym ogromną emigracją zarobkową z wszystkimi jej negatywnymi konsekwencjami w skali mikro i makro. W dawnych surowych czasach za szkodnictwo, złodziejstwo i prywatę wieszało się sprawców publicznie. Teraz czasy złagodniały, ale trybunały i sądy powinny mieć roboty huk. Cóż, sprawcy będąc u władzy tak ustawili sobie prawo, a zwłaszcza jego praktykę, że włos im nie spadł z głowy. Wyższa szkoła jazdy. I nadal chcą przy władzy trwać, strasząc PiS-em, jaki to on okropny. Nie dodając oczywiście, że straszny owszem, ale dla złodziei, aferzystów i wszelkich przekrętaczy, Po raz pierwszy zaczęli się bać w latach 2005-7 i dobrze to zapamiętali, więc dla osłony siebie straszą, że to niby wszystkich spotkają jakieś straszne prześladowania gdy PiS dojdzie ponownie do władzy. Metoda obliczona na naiwnych, ale zgrana i nieskuteczna. Szczególna kondensacja WIELORAKIEGO zła wystąpiła w latach 2007-2015. Czas najwyższy ich za to rozliczyć, nie tylko politycznie i odesłać na śmietnik historii.
 • ~gemini
  (2015-07-18 13:45)
  Tego by nawet najlepszy kabareciarz nie wymyślił: Najpierw w imię libertyńsko-liberalnego doktrynerstwa trzeba wszystko sprzedawać co się tylko da, albo pozwolić upaść (a odtworzyć te zniszczone fabryki, instytucje niemalże bez wielkich strat i wyrzeczeń graniczy z cudem). A jednocześnie tworzy się sytuacja, że kupujemy za granicą w gruncie rzeczy do końca niewykorzystane inwestycje (vide Pendolino), zamiast inwestować we własną gospodarkę. A kierowane przez obcy kapitał przedsiębiorstwa i instytucje wyprowadzają w majestacie PO-prawa zyski poza Polskę - to się nazywa kapitalistyczna demokracja.
  A teraz nam się wmawia, że trzeba "repolonizować", czyli odtwarzać struktury gospodarki narodowej. Za ile więcej, czyli inaczej: kto na tym zarobi?
  A są takie dziedziny i gałęzie gospodarki, które MUSZĄ (od zawsze) być pod kontrolą własnego społeczeństwa i jego instytucji (banki, autostrady, oświata i szkolnictwo, i kilka innych).
  Czy nadszedł już czas, by tych libertyńsko-liberalnych doktrynerów pociągnąć do odpowiedzialności?
  Post scriptum dla PT Redakcji: Być może i ten wpis zostanie niedopuszczony do emisji, bo CENZURA redakcyjna (która wie najlepiej, co się będzie podobało, a co nie) działa. Jak nie przymierzając swego czasu.
 • ~siaa
  (2015-07-18 14:54)
  kupowac zagraniczne banki, ktore wyciagaja bajeczne pieniadze do swoich central na zachodzie? Po co???

  wystarczy zalozyc bank (wlasciciel getinbanku zalozyl ich juz chyba 10) - i dac lepsze warunki od innych, i klienci przejda.

  Jak dziennik.pl pisze o reprywatuyzacji bankow, to chyba po to, zeby zaplacic niemcom czy francuzom za odkupywany bank 10x tyle co kiedys za niego zaplacili polsce. Usmiac sie mozna. Wszyscy wiedza, ze te banki nie przetrwaja
 • ~ela
  (2015-07-18 14:56)
  banki zachodnie maja zle kredyty, we frankach, na ktorych straca. Jak rzad przyjmie zasady uczestniczenia bankow w ryzyku, to zaczna tracic kase.
  A juz przeciez duuuuzo na tych frankowiczach zarobili.

  Wiec teraz pomysl, zeby sprzedac te ryzywne banki polakom.. Myslicie naprawde ze tacy jestesmy durnie? czy to tez jest juz umowione i ktos kupi
 • ~roch
  (2015-07-18 14:59)
  Jak widze w artykule to wola nie dopuscic do wladzy PiS.
  POLECAM: FILM Śmierć Rotmistrza Pileckiego PL ...bo manipuluja nami potomkowie tych co go zamordowali.
 • ~qaduq
  (2015-07-18 15:04)
  Prawdziwym celem repolonizacji jest dosypanie pieniędzy polskiego podatnika. Analizy ostatniego kryzysu pokazały, że zagraniczne filie nie mogą liczyć na dofinansowanie z centrali. Stąd pomysł, żeby je dokapitalizować z polskich funduszy. PZU nadaje się znakomicie, już raz posłużylo do przewalanki za 8 chyba miliardów, wypłaconych za nic. Przy walnym wsparciu przez NBP z jego ówczesną prezeską. Kolejna przekręt, żeby prezes z pięknym nazwiskiem dokonał wzorowego zabezpieczenia sobie dożywotnio stanowiska jako rezydent w którejś z filii światowego banku, najlepiej jak najdalej od Wisły. I na to władze pozostają obojętne, licząc na posadki dla siebie i kolesiów ze spółdzielni. Kolejna ODESSA PO utracie władzy?
 • ~stef
  (2015-07-18 16:18)
  Polecam film: Śmierć Rotmistrza Pileckiego PL