Z dokumentu PwC wynika również, że na planach Brukseli może ucierpieć kilka banków, które będą musiały wycofać się z niektórych rynków. Wpłynie to także na wzrost kosztów kredytów hipotecznych.

Reklama

O co chodzi?

Na początku roku Komisja Europejska zaproponowała bankom wydzielenie działalności detalicznej z operacji na rynkach finansowych, uważanych za bardziej ryzykowne. Bruksela chce również, by banki nie inwestowały funduszy własnych w inwestycje kapitałowe. Tłumaczy te plany chęcią zwiększenia bezpieczeństwa klientów banków.

Jednakże dodatkowe koszty wymuszą na bankach większe obciążenie przedsiębiorstw i klientów - wynika z raportu PwC. Globalna firma doradcza twierdzi, że w wyniku propozycji Komisji Europejskiej i utrudnienia działalności bankom europejska gospodarka straci 0,15 procenta PKB. A to z kolei oznacza, że z rynku wyparuje 20 miliardów euro.

O wiele gorsze mogą być skutki w dłuższej perspektywie. Spadek unijnego PKB może wynieść nawet 1-2 procent. Pod presją znajdzie się 9 z 18 strategicznych banków w Unii, w tym kilka brytyjskich, takich jak Barclays, HSBC i Royal Bank of Scotland.

Reklama

Bankowi lobbyści próbują zatrzymać prace w Komisji Europejskiej, którymi zajmuje się teraz lord Jonathan Hill, nowy unijny komisarz ds. stabilności finansowej.

ZOBACZ TAKŻE: Unia Europejska pomoże producentom mleka, ale nie tym z Polski >>>