"Trzynastka", emerytury, odprawy... Ile naprawdę kosztuje węgiel?

| Aktualizacja:

Kopalnie nie muszą być workiem bez dna – przekonują eksperci. Tymczasem fala protestów górniczych wzbiera.

wróć do artykułu
 • ~emeryt gdansk
  (2014-10-01 09:08)
  Ja mam w duu...oczekiwania górników
  Nie można do nich ciągle dopłacać
  Te przywileje , trzynastki, piętnastki
  Dość
  jestem za polityką Margaret T w W Brytanii ! ! !

  Musicie tak wydobywać żeby bez problemu sprzedawać
  Dosc tego roszczeniowego rozpasania
  Nie tylko górników
  To chyba najazd zielonych ludzików ...lub partyjnych kolesi
  Te pensje prezesów 2 mln lub więcej
 • ~ANNA MOHER
  (2014-10-01 10:26)
  W DUPACH TYM GÓRNIKOM SIĘ PRZEWRACA LUDZIE PRACY NIE MAJĄ A TE OBOBOKI CHCĄ ZACHOWAĆ PRZYWILEJE JAK W KOMUNIE A ROZPIEPRZYĆ TO CAŁE TOWARZYSTWO WZAJEMNEJ ADORACJI
 • ~realistak
  (2014-10-01 07:40)
  Tak ich przyzwyczailiśmy ALE DOSYĆ TEGO!!!
 • ~heliot
  (2014-10-01 11:18)
  Dlaczego tylko o górniczych dodatkach mówicie, a wojskowi ,a wszyscy mundurowi, a urzędnicy, a kolejarze,czy oni mają prawo do 13-tek,czternastek,różnych dopłat,ekwiwalentów a to za mieszkanie,a to umundurowanie ,a ile nas kosztuje przerośnięta administracja,a premie,a odprawy, a zarobki i odprawy w spółkach skarbu państwa???
 • ~sokular
  (2014-10-01 08:43)
  Pomijając ekonomiczny problem wydobywania węgla przyszedł czas grubej kreski i jedną regulacją prawną wyeliminowania WSZYSTKICH przywilejów płacowych (ekwiwalentów,kart,dodatków i innych dziwactw).W konstytucji nie ma żadnych takich zapisów więc pora wreszcie zostawić dawny system.Tam gdzie się da można parametryzować pracę i płacić za nią wyżej.Przywileje mundurowe (dodatek za co???),czy jakieś resortowe to śmieszny anachronizm.
 • ~Aboj
  (2014-10-01 09:37)
  Ale tę polską zrusyfikowana swołocz łatwo jest podpuścić. Widać po wpisach zawistne bydło z czworaków.
 • ~podatnik
  (2014-10-01 09:07)
  Górnicy to żule, byli tacy za komunę - mieli w PRL zachód. Ludzie z innych województw jechali na Śląsk do pracy. Reszta kraju miała komunistyczną bidę.
  Stale im było mało. Wieczne strajki, i mordą do każdego, kto im zwracał uwagę, że inni tyle w kraju nie zarabiają. A wypadki w pracy są zawsze. Jak Kopacz pozwoli, tej gangrenie śląskiej, znowu się rozpanoszyć, to będzie PRL bis. Dostają trzy razy więcej, niż im się należy. Polskę dobrze opluwają. Przedtem dobrze opluwali PRL i komunę. Walczyli nawet z policją. Przestrzegania obowiązującego prawa i szanowanie władzy to nie oni. Zostali naciągacze nazwani bohaterami, takimi jak Kuraś vel Ogień /z niego robią bohatera PiS-paci, a był on kimś w rodzaju polskiego banderowca/. Najlepiej , przepłaconych Ślązaków wyrolowali ich związkowcy, Solidarność z Kościołem. To niech im te organizacje teraz dają. Najgłupsze komentarze mają posłowie PiS - podburzają ich przeciwko rządowi. Tak jak podburzali Majdan przeciwko Janukowyczowi, a Polska jest teraz zagrożona i kasy na obronę nie ma. Nie mają tej kasy też sojusznicy. Polski nie stać aby górnicy znowu byli przepłacani. Jak się rządzą tak mają. Są sobie sami winni. Najchętniej to oni sobie polskimi paszportami tyłki podcierają.
 • ~krotończyk
  (2014-10-01 09:08)
  Głupek skrobanka szczujący ludzi pisał artykuł,trzynastki nie mają już od baaardzo wielu lat. Kretyni uwierzą że przepisy konstruowali górnicy sobie sami ,górnik 25 lat robi i wychodzi jako wrak ,wojskowy i policjant na emeryturę wychodzi z płaską dupą.Jak zaczynałem to z łapanek brali ślepych ,głupich i dopłacali dodatek stabilizacyjny żeby zostać na kopalni ,dzisiaj pracy brak i do kopalń pchają się młodzi wykształceni z wielkich miast po znajomości.
 • ~szanujmu ludzi pracy
  (2014-10-01 09:11)
  Może tak nie górnik pracujący pod ziemią, ale prezesi i całe to otoczenie fedruje cenę węgla. Media skupiają się tylko na krytykowaniu górników ,a do studia zapraszają prezesów.
 • ~dziadek
  (2014-10-01 09:50)
  Ja się pytam skąd państwo ma pieniądze by wszystkim dopłacać a prezesi tych firm bardzo dobrze sobie żyją? Państwo sprzedało swoje firmy ,bo były nieopłacalne (źle zarządzane)przykładem jest PKP gdzie państwo ciągle dopłaca i zawsze firma ma straty a prezesi widząc pieniądze do wzięcia tworzą nowe spółki i nowych prezesów co żyją i to dobrze z tych dotacji.Teraz pani minister oddała odprawę komu innemu (odchodziła z państwowej firmy PKP do zarządu państwa) czy nas na to stać? tego nikt nie widzi a jeszcze popiera ,bo to pomysł byłego ministra Nowaka (tego od zegarków) by kolesiom żyło się lepiej. Państwo nie ma z czego dawać to są pieniądze "zdarte" od biednych ludzi w różnych formach podatków, kar.
  Również ci górnicy są dotowani z własnych pieniędzy które im państwo zabiera i daje jako własne. Obywatel kupując węgiel płaci około 800 zł za tonę a ile dostaje górnik za wydobytą tonę? To nie górnicy stworzyli holdingi by ich okradały.
 • ~Leon
  (2014-10-01 09:50)
  Ile tak naprawdę kosztuje utrzymanie rad nadzorczych zarządów, prezesów zarabiających krocie za nic nie robienie. To są setki milionów wyrzucone dla darmozjadów w białych kołnierzykach.
 • ~niepatriota
  (2014-10-01 10:33)
  Prawda jest taka, że to lobby związkowo - węglowe blokowało jakiekolwiek zmiany w polskiej energetyce. Co więcej to te lobby w swoim czasie chciało doprowadzić do zamknięcia kopalni w Bogdance, bo jej górnicy godząc się na ograniczenie przywilejów pracowniczych stali się "złym" wzorem dla śląskich kopalń.
 • ~robol
  (2014-10-01 11:09)
  mówicie o górniczych odprawach , a może tak słówko o odprawach prezesów 500 tyś to drobne bo są odprawy po kilka mln. górnik chociaż ciężko pracuje a prezes leży bykiem i bierze 100 razy tyle . PS. do sCk jakbyś zamknął kopalnie to za miesiąs zdechł byś z zimna i głodu
 • ~jak długo jeszcze?!?
  (2014-10-01 11:11)
  ile razy kopalnie były oddłużane w ZUSie kosztem podatnika? a teraz takie wysokie emerytury na koszt podatnika? cięzka i ryzykowana praca - zamknąć kopalnie niech tam nikt nie ryzykuje! A co do efekty wyborczego - brak rozwiązania tego problemu może odbić się na wyniku w innych regionach, ale to niestety nie będzie już tak łatwe do zrozumienia...
 • ~rok2014
  (2014-10-01 11:37)
  i znowu jest data 2005rok to by znaczylo ze jest to problem PIS a nie innych dowodcow strategicznych POlski i juz omija sie problem PO a do wyborow tuz tuz j juz mamy paniom CIOPAC
 • ~Qba racjonalista
  (2014-10-01 08:24)
  Ludzie nie ubliżajcie sobie i nie kłóćcie się bo realizujecie od 25 lat scenariusz rasy koczującej. Górnik ma tak samo prawo zarabiać jak piekarz, kierowca czy sprzątaczka. Niestety kanalie polityczne zamiast rządzić dokonują unicestwienia narodu polskiego i Polski. Czy wy kochani rodacy z PO i z PIS-u i tych lewackich partii nie widzicie, że można wydobywać węgiel na zachodzie i dobrze zarabiać. Wam wpojono w te małe móżdżki, że sprzątaczka ma zarabiać 1000zł i można ją zamknąć bez procesu, a białe kołnierzyki nie podlegają orzecznictwu sądów i zarabiają miliony wyprowadzając w różny sposób kasę ze skarbu państwa. Trwa to nieprzerwanie od przemian. My zamiast poprzeć strajk górników i innych branż skaczemy sobie do oczu, a hieny polityczne z rasy koczowniczej się cieszą. Najwyższy czas dokonać protestu na skalę Polski i przegonić baranów z wiejskiej i innych urzędów, którzy zadłużyli państwo na biliony złotych nie odpowiadając za nic.
 • ~alfons xv
  (2014-10-01 12:18)
  Pokażcie lenie ,,ze wydobywacie rocznie 200 milionów ton węgla , i dopiero wtedy możecie stawiiać żądania . A wy nieroby z zapasionymi brzuchami od piwska ile surowca wydobywacie ?
 • ~macgregor
  (2014-10-01 12:36)
  Dlaczego Polacy kupują węgiel z Rosji? Bo tańszy. Dlaczego górnicy kupują w Tesco, Auchan czy w innym Realu a nie w sklepie u pana Kazia? Bo taniej. Rosyjski gorszy, w Biedronkach też było gorsze i co, do Biedronki bo taniej. Panowie górnicy, jak Was nie obchodzi los Kazika z Sosnowca tak Mikołaja z Podlasia górnik nie obchodzi. Niech polski węgiel będzie tańszy to rosyjskiego nikt nie ruszy. Ważna jest cena. Gdyby liczył się patriotyzm to na Śląsku i w Zagłębiu żaden zagraniczny market nie zarobiłby ani złotówki. Duże pieniądze (nie przywileje) dla tych co na przodku, nie dla tych co w fotelach. A związki zawodowe na Korfantego nie w kopalni.
 • ~kurkuma
  (2014-10-01 12:40)
  Chciałem nieśmiało zaznaczyć, że przywileje nie spadły z nieba, tylko była widać taka p otrzeba , aby znaleźć jeleni do wykonywania roboty do której nie było chętnych, czy to z powodu dużego ryzyka, czy uciążliwości. Wiele z tych przywilejów ma długi rodowód, bo jeszcze sprzed II wojny światowej.
  Ja bym się zapytał jakie ci eksperci różnej maści mają sumaryczne uposażenia i jaki jest efekt ich radosnej twórczości oraz jak to się ma do zapłaty jaką otrzymuje krytykowany przysłowiowy ryl (górnik) czy służby mundurowe - wszyscy chcieliby zarabiać, ale bez nadstawiania własnej dupy.
  Inną sprawą jest to, czy w górnictwie, ale nie tylko, rządzi dobrze pojęta ekonomia, bo ja mam co do tego wątpliwości.
  Przykład - nowa kopalnia Morcinek, która wydobywała bardzo dobry węgiel koksujący, ale zamknięta i zrównana z ziemią z powodu nierentowności. Nierentowność spowodowana czym, a no tym, że jeszcze nie osiągnęła pełnej zdolności produkcyjnej i kredytami na jej budowę. I teraz pytanie dla tych ekspertów, czy zamykając tą kopalnię i równając ją z ziemią zostały odzyskane pieniądze na jej budowę, na pewno nie, a trzeba było jeszcze ich wiele wywalić na jej likwidację. Czy nie lepiej było kredyty umorzyć (one i tak zostały pod ziemią), a kopalnia byłaby rentowna? Z tego co wiem, Czesi chcieli tą kopalnię przejąć im prawdopodobnie by się to opłaciło, tak jak z kopalnią Silesiai.
  P
 • ~emer
  (2014-10-01 12:54)
  Nie górnik fedrujący na przodku generuje koszty, nie jego pensja i przywileje. Koszty tworzy cała banda pasibrzuchów podwieszona pod kopalnie z pensjami po kilkadziesiąt tysięci miesięcznie i więcej, cała urzędnicza sitwa i spółki córki z nieprawego łoża żerujące na górnicywie.

Może zainteresować Cię też: