Łączna suma dotychczas ogłoszonych funduszy skierowanych do producentów warzyw i owoców, które się szybko psują to 125 milionów euro. Środki te mają być przyznawane na wycofanie towarów, głównie na rzecz bezpłatnej dystrybucji, zaniechanie zbiorów lub tzw. zbiory zielone.

Reklama

Zgodnie z projektem przedstawionym dziś państwom członkowskim 82 miliony ma być przeznaczone na jabłka i gruszki, a 43 miliony na pozostałe produkty m.in. ogórki, pomidory, białą kapustę czy paprykę. - Pojawiły się obawy, że producenci jabłek i gruszek dostaną wszystkie środki, dlatego chcemy wprowadzić pewne zabezpieczenia, żeby upewnić się, że tak nie będzie - powiedział rzecznik Komisji ds. rolnictwa Roger Waite.

Takiej propozycji nie chce zaakceptować Polska. Minister Marek Sawicki oświadczył, że nie ma polskiej zgody "na uruchomienie tak małych środków, ani na ich podział na gruszki i jabłka oraz pozostałe (produkty)". Polska zabiegała też o to, by data od której przysługuje wsparcie była wyznaczona na 1 sierpnia, a nie jak chce Komisja od 18 sierpnia. - Jeśli chodzi o tę regulację, takie rozwiązanie jest niemożliwe - dodał Waite. Komisja tłumaczy, że chodzi o problemy kontrolne i administracyjne.