Litwa porozumiała się z norweskim Statoilem w sprawie dostaw gazu za pośrednictwem nowo wybudowanego terminalu LNG. Odbiór surowca ma się rozpocząć w grudniu tego roku. Komercyjna działalność terminalu ma oficjalnie rozpocząć się od 1 stycznia 2015 roku.

Reklama

Zgodnie z pięcioletnią umową, Wilno będzie odbierać rocznie 540 milionów metrów sześciennych gazu -czyli około 940 tysięcy m3 LNG. Obsługujący terminal gazowy Litgas - spółka należąca do w większości państwowego koncernu energetycznego Lietuvos Energija, poinformowała, że wartość kontraktu wynosi ponad 900 mln euro. Każdego roku do Kłajpedy, gdzie znajduje się terminal LNG, ma zawijać 6-7 gazowców należących do Statoilu.

O kontrakt z Litwinami walczyło 9 koncernów, które przedstawiły w sumie 16 ofert. Ligas informuje, że norweska propozycja była najbardziej opłacalna ekonomicznie.
Litewski terminal w Kłajpedzie ma zamiar zarabiać nie tylko na obiorze gazu, ale też na jego przeładunku na mniejsze jednostki. Będzie to - według Litgasu - pierwsza tego typu działalność na Bałtyku. Polska buduje swój własny terminal, który pierwotnie miał ruszyć w tym roku. Teraz obowiązuje termin przyszłoroczny.