Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) i giełda w Wiedniu (Wiener Boerse) rozmawiają o połączeniu, którego efektem byłoby stworzenie hubu dla obrotu akcjami i dla pierwotnych ofert publicznych dla Europy Środkowo-Wschodniej, poinformował Bloomberg, powołując się na trzy nieoficjalne źródła. Podkreślono, że rozmowy są na bardzo wczesnym etapie i mogą nie zakończyć się transakcją.

Reklama

Rozmowy pojawiają się, gdy giełdy współzawodniczą o wpływy w regionie. Austriacka Wiener Boerse AG kupiła pakiety większościowe w giełdach w Lublanie i Pradze w 2008 r. i w Budapeszcie w 2004 r. Warszawska giełda, która zadebiutowała na swoim parkiecie w 2010 r., zdominowała rynek IPO w regionie - napisała agencja.

Prezes CEE Stock Exchange Group (spółki-matki Wiener Boerse) Michael Buhl ma spotkać się z prezesem GPW Adamem Maciejewskim w najbliższych dniach "na spotkaniu inauguracyjnym", jak powiedziała cytowana przez agencję rzeczniczka wiedeńskiej giełdy Beatrix Exinger. Dodała, że CEE Stock Exchange Group jest zainteresowana współpracą z GPW, ale odmówiła podania szczegółów.