Za Oceanem nieoczekiwane spowolnienie gospodarki. Według amerykańskiego Departamentu Handlu, w czwartym kwartale ubiegłego roku w Stanach Zjednoczonych miał miejsce spadek PKB.

Reklama

W trzecim kwartale ubiegłego roku wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych był zaskakująco wysoki - wyniósł 3,1 procent. Ty większą niespodzianką były wyniki za czwarty kwartał. Według departamentu Handlu, produkt krajowy USA zmniejszył się w tym okresie o 0.1 procent. To najgorszy wynik od czasu kryzysu z lat 2008-2009.

Ekonomiści przestrzegają jednak przed pochopnymi wnioskami. Większość uważa, że gospodarka Stanów Zjednoczonych nie weszła w okres recesji, a wyniki IV kwartału są efektem zgromadzenia przez firmy dużej ilości zapasów oraz mniejszych wydatków rządowych. Wydatki konsumenckie nadal były wysokie, koniec ubiegłego roku przyniósł też wyraźne ożywienie na rynku nieruchomości.

Z drugiej strony wyraźnie widać, że amerykańska gospodarka na przełomie roku straciła impet. Oznacza to, że trudne będzie zmniejszenie bezrobocia w USA, które w tej chwili wynosi 7,7 procent.