W Diyala jesteśmy już po prekwalifikacji. Na placu boju zostało dwóch innych oferentów. Liczę na wygraną w przetargu dzięki zaproponowaniu irackiej stronie know-how i doświadczeń z budowy stadionów w Polsce – deklaruje prezes Polimeksu-Mostostalu Konrad Jaskóła.

Spółka liczy na wyższe marże niż w Polsce. Jednak nie wiadomo, czy jeśli wygra przetargi, zdecyduje się na realizację kontraktów. Przeszkodą może być obawa przed zamachami terrorystycznymi i kwestie finansowe (spółka szuka inwestora strategicznego i przechodzi restrukturyzację).

Polimex-Mostostal budował w Polsce stadion dla Legii Warszawa za 460 mln zł i wykonywał większość prac przy nowym obiekcie Wisły Kraków za 399 mln zł. W tej chwili remontuje stadion Górnika Zabrze (koszt – 158 mln zł).

Prezes Konrad Jaskóła twierdzi, że spółka będzie próbowała walczyć o kolejne zlecenia na Bliskim Wschodzie.

Także firmy spożywcze wzięły na celownik kraje arabskie, jednak wybrały bezpieczniejszą Arabię Saudyjską. We wrześniu 13 firm z branży spożywczej pojedzie na targi do Rijadu. O kontrakty będą walczyły m.in. firmy Cedrob, DrobBox, King Chicken, Zakłady Mięsne Łuków i Mleczarnia Łowicz.

To przełom, bo wcześniej polskie firmy nie paliły się do zleceń na Bliskim Wschodzie – w przeciwieństwie do zachodniej konkurencji. Jak podkreśla ambasador Arabii Saudyjskiej w Polsce Waleed Radwan, na całym Bliskim Wschodzie nie ma na razie polskiego przedstawicielstwa handlowego.