Dwanaście krajów, w tym Brazylia, Chiny, Indie i Rosja, ujawniło podjęte zobowiązania wobec MFW na rzecz tzw. zapory ogniowej, która ma powstrzymać kryzys finansowy. Spośród tych państw najwięcej - 43 mld dolarów - przeznaczą Chiny. Inne kraje: Brazylia, Meksyk, Indie i Rosja dadzą po 10 mld dolarów.

Reklama

W wydanym komunikacie Lagarde wyraziła zadowolenie z tych zapowiedzi, chwaląc też gospodarza szczytu G20, czyli Meksyk, który przyłączył się do wspólnych wysiłków. Małe i duże kraje zjednoczyły się w odpowiedzi na nasz apel, a inne mogą do nich dołączyć - podkreśliła szefowa MFW.

W rezultacie całość środków, które obiecano wpłacić, wzrosła do 456 mld dolarów, co prawie podwaja naszą zdolność kredytową - dodała Lagarde. Wyjaśniła, że środki na zaporę ogniową zaproponowało 37 krajów członkowskich, czyli ok. trzech piątych członków MFW. Arabia Saudyjska przekaże 15 mld USD, RPA - 2 mld USD, Kolumbia - 1,5 mld USD i Nowa Zelandia - 1 mld USD.

Lagarde podkreśliła, że zasoby te są udostępniane w celu zapobiegania i rozwiązywania kryzysów oraz spełniania potrzeb w zakresie potencjalnego finansowania wszystkich członków MFW. Będą one używane tylko w razie potrzeby, jako druga linia obrony - przypomniała szefowa MFW.

Na walkę z kryzysem finansowym już wcześniej strefa euro obiecała MFW 150 mld dolarów, a Japonia 60 mld. Wkład Polski wyniesie 8,3 mld USD.

Reklama

Blok państw wschodzących BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) zdecydował się na przekazanie środków do MFW pod warunkiem, że zostanie wprowadzona w życie reforma z 2010 roku, zmieniająca system głosowania w tej międzynarodowej instytucji finansowej. Zmiany mają zwiększyć wagę głosów krajów spoza Ameryki Północnej i Europy.