"Pojawiły się głosy, że proces szczelinowania hydraulicznego w poszukiwaniu gazu łupkowego może wywoływać trzęsienia ziemi. Postanowiliśmy to sprawdzić. W Instytucie Geofizyki PAN mogliśmy obserwować na bieżąco to, co się dzieje na Pomorzu, gdzie prowadzony był proces szczelinowania. Rozstawiono specjalne stacje, które zajmowały sie monitorowaniem tego procesu. Okazało się, że szczelinowanie nie może wywoływać zjawisk sejsmicznych" - powiedział wiceminister środowiska i główny geolog kraju Henryk Jezierski.

Reklama

W związku z trwającymi obecnie w Polsce poszukiwaniami gazu łupkowego na zamówienia Ministerstwa Środowiska Instytut Geofizyki PAN w Warszawie bada wpływ procesu szczelinowania hydraulicznego na ewentualne wystąpienia zjawisk sejsmicznych. Badania prowadzone są przy otworze Łebień na Pomorzu.

Prace wykonywane są z wykorzystaniem 10 stacji sejsmicznych. Stacje zostały rozmieszczone w okolicy otworu w połowie lipca i wszelkie sygnały odbierane przez stacje przesyłane są na bieżąco za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej do siedziby Instytutu.

Wyniki uzyskane z monitoringu wskazują jednoznacznie na brak wpływu procesu szczelinowania skał na występowanie jakichkolwiek zjawisk sejsmicznych nawet takich, które nie są odczuwalne przez ludzi, a mogłyby być szkodliwe dla budynków, czy urządzeń technicznych. Monitoring odwiertu Łebień będzie prowadzony jeszcze przez miesiąc po zakończeniu szczelinowania.

Reklama

Ministerstwo Środowiska wydało już ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce.

Otwór w Łebieniu na Pomorzu wykonywany był na koncesji brytyjskiej firmy naftowo-gazowej Lane Energy Poland. Całkowita długość otworu to 4080 m.