Najwięcej za franka trzeba było zapłacić w banku Millenium - ok. 4,05 zł, Polbanku, BPH i Alior Banku - po ok. 4,04 zł, nieco mniej w bankach BNP Baribas Fortis (4,02 zł) i Nordea (4 zł).

Reklama

Bardzo niestabilny kurs szwajcarskiej waluty jest w kantorach. W Krakowie w jednym z kantorów przy ul. Floriańskiej cena franka we wtorek po południu - po kolejnych podwyżkach tego dnia - wynosiła 4 zł. "Od ręki" można było kupić tylko 140 franków; gdyby ktoś chciał kupić ich więcej, sprzedawcy obiecywali zamówić. W sąsiednim kantorze frank kosztował 3,9 zł, ale sprzedawca nie dysponował ani jednym frankiem, tłumaczył też, że są kłopoty z zamówieniem.

Nieco mniej kosztowały franki w kantorze przy ul. Sławkowskiej: 3,88 zł i można było kupić ostatnie 3 tys. "Nie będziemy już więcej zamawiać, bo obawiamy się nagłego spadku ceny" - poinformował sprzedawca.

W olsztyńskich kantorach zabrakło franków szwajcarskich około południa. W jednym z nich jeszcze rano frank kosztował 3,9 zł. Franka brakuje też w kantorach na Podhalu. Tylko jeden kantor na zakopiańskich Krupówkach we wtorek po południu oferował zaledwie tysiąc franków w cenie 3,91 zł. W stolicy Podhala, Nowym Targu, franków zabrakło.

W gdańskich kantorach cena franka szwajcarskiego dochodziła do 4 zł. W jednym z punktów na tablicy umieszczono cenę 3,87 zł, w innym - 3,95 zł. "Nie mam w tej chwili ani jednego banknotu w tej walucie" - powiedziała PAP pracownica jednego z punktów. "U mnie też nie ma" - poinformował pracownik innego trójmiejskiego kantoru.

Jak zgodnie potwierdzają pracownicy gdańskich punktów obrotu walutami, już od wielu dni jest kłopot z dostępem do franków. "Zawsze mieliśmy mało tej waluty, ale odkąd zaczął rosnąć jej kurs, nie mamy jej prawie wcale. Mogę spróbować zamówić, ale raczej wątpię, czy coś z tego będzie" - poinformował PAP pracownik jednego z punktów.

W warszawskim kantorze "Polres" & "Cris" po południu można było kupić nawet 5 tys. franków w cenie 3,9 zł. Jak poinformowano w kantorze, jest sporo chętnych na te walutę. Nie było problemów z jej kupnem także w kantorze przy ul. Grochowskiej. Tam trzeba było zapłacić za niego 3,9 zł. Ok. godz. 17 natomiast nie było już franków w kantorze AGK Inwest przy ul. Waszyngtona. Wcześniej punkt ten miał walutę, ale - jak powiedziała pracownica kantoru - jest ona zarezerwowana dla klientów, którzy wcześniej wpłacili zaliczki. Frank kosztował tam 3,92 zł.W katowickim kantorze Max na ul. Stawowej ok. godz. 15 za franka szwajcarskiego trzeba było zapłacić 3,98 zł, kurs jednak często się zmieniał. Kantor nie miał większej ilości gotówki w tej walucie, nie było możliwe np. kupno od ręki 5 tys. franków. Klienci kupowali z reguły kwoty 200, 300 czy 500 franków, w porównaniu do poprzednich dni częściej pytali telefonicznie o ceny.

Reklama

W Kielcach ok. godz. 15 w jednym z kantorów przy ul. Sienkiewicza można było kupić 5 tys. franków szwajcarskich po kursie 3,87 zł. W innym kantorze, położonym kilkadziesiąt metrów dalej, o tej samej porze można było kupić najwyżej tysiąc franków. "Cena tej waluty jest dziś do negocjowania i zmienia się co chwila" - powiedziała PAP właścicielka kantoru.

W części rzeszowskich kantorów cena franka szwajcarskiego nie przekraczała we wtorek 4 zł. W kantorze przy pl. Wolności walutę można było kupić za 3,88 zł. Ale, jak poinformował sprzedawca, nabyć można było maksymalnie tylko tysiąc franków. Cztery grosze drożej - 3,92 zł -kosztował frank w kantorze przy ul. Grottgera. Kupić można było tam niespełna 4 tys. franków.

W jednym z radomskich kantorów przy ul. Malczewskiego ok. godz. 15 za franka szwajcarskiego trzeba było zapłacić 3,95 zł. Od ręki można było kupić 5 tys. franków. W kantorze przy ul. Żeromskiego ok. godz. 15 frank kosztował 3,88 zł. Kantor nie dysponował jednak tą walutą. "W kasie nie ma ani jednego franka" - powiedziała PAP właścicielka placówki.

Jak poinformowano PAP w Kantorze Gold w centrum Poznania, cena franka zmieniała się we wtorek kilkakrotnie, po południu cena w skupie wynosiła 3,85 zł, zaś za jednego franka trzeba było zapłacić 3,91 zł. Jak dodał pracownik kantoru, klienci nie byli we wtorek zainteresowani tą walutą.

W kilku kantorach w centrum miasta, brakowało takiej ilości waluty, by można było jednorazowo kupić kilka tysięcy franków, pracownicy zachęcali do kontaktu w środę, kiedy ich zdaniem cena może być niższa. W kantorze przy poznańskim dworcu kolejowym oferowano tę walutę w cenie 3,89. Kasjer dysponował kwotą 2,3 tys. franków.W ciągu 10 min. ok. godziny 15.30 w trzech szczecińskich kantorach podawano PAP ceny za franka 3,90 zł, 3,93 zł, 3,96 zł. Tylko w jedynym z nich można było kupić nawet parę tysięcy franków. W dwóch oferowano klientom po ok. 900 franków.

W Bydgoszczy we wtorek po popołudniu franka szwajcarskiego sprzedawano po 3,9 zł (skup 3,7 zł). W jednym z kantorów można było kupić tylko 50 franków, a w drugim - 3 tysiące.

W kantorze w centrum Bielska-Białej cena franka szwajcarskiego wynosiła we wtorek popołudniu 3,92 zł. Pracownicy poinformowali, że nie ma problemu z zakupem większych kwot w tej walucie. Inaczej jest w Cieszynie. W kantorze nieopodal przejścia granicznego z Czechami frank szwajcarski kosztował 3,88 zł. Można kupić tylko mniejsze kwoty; większe trzeba zamawiać.

Problemu nie było za to w łódzkich kantorach. Jak poinformowała PAP pracownica jednego z kantorów znajdujących się w centrum miasta, największe zainteresowanie tą walutą jest na początku lub na końcu miesiąca, kiedy ludzie płacą raty. "Teraz jest spokój" - dodała.

W białostockich kantorach cena franka szwajcarskiego wahała się w poniedziałek między 3,75 zł a 3,9 zł. W niektórych kantorach brakowało tej waluty, w innych można było ją kupić bez problemu. Przy większych sumach, była możliwość negocjacji ceny.