Samoloty LOT nie latają obecnie nad Syberią na dalekowschodnie lotniska, ale strona polska negocjuje prawo do takich przelotów z myślą o nowych połączeniach. W piątek w Moskwie spotkali się przedstawiciele polskich i rosyjskich władz lotniczych. Jak zapewnia ULC, "rozmowy przebiegły w dobrej atmosferze".

Reklama

"Polska delegacja przedstawiła stronie rosyjskiej projekt zmian do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o komunikacji lotniczej podpisanej w Kaliningradzie 26 lipca 2002 r. Strona rosyjska zadeklarowała przeanalizowanie zaproponowanych zmian i ustosunkowanie się do nich w późniejszym terminie" - poinformował PAP Urząd Lotnictwa Cywilnego.

"Dodatkowo, strona polska przekazała stronie rosyjskiej plany przewoźnika wyznaczonego aktualnie przez polskie władze do obsługi połączeń między Polską a Rosją w zakresie punktów i częstotliwości, które miałyby być obsługiwane przez wspomnianego przewoźnika w przyszłości. Strony omówiły również plany rozwoju połączeń do punktów w Azji" - podał ULC.

Polskie Linie Lotnicze LOT w przyszłym roku mają otrzymać Boeingi 787 Dreamliner. Pierwsza maszyna ma zostać przekazana w kwietniu 2012 r., a kolejne cztery trafią do Polski od sierpnia do listopada 2012 r. Nowe samoloty umożliwią otwarcie nowych połączeń do Azji. Spółka chce zacząć latać m.in. z Warszawy do Tokio i Pekinu. Do otwarcia tych tras potrzebne jest uzyskanie zezwolenia na przeloty nad Syberią.

Jak przypomniał ULC, na 12-13 października zapowiedziany jest szczyt UE-Rosja, na którym mają być omawiane m.in. umowy bilateralne.