KE zwiększyła w czwartek z 210 do 227 mln euro pulę odszkodowań dla rolników europejskich w ramach rekompensat za straty poniesione w wyniku wystąpienia fali zakażeń bakterią e.coli. Oznacza to, że Polscy rolnicy mogą liczyć na pełne pokrycie zgłoszonych strat. W złożonych przez Agencję rynku Rolnego do Komisji Europejskiej wnioskach Polska starała się o odszkodowania wysokości 46 mln euro. Wcześniej Polska wnioskowała do KE o ok. 81 mln euro, jednak po ponownym sprawdzeniu wniosków, na prośbę KE, suma ta została zmniejszona.

Reklama

W czwartek KE zwiększyła pełną pulę odszkodowań dla rolników z 210 mln na 227 mln euro. Pozwoli to prawdopodobnie na pokrycie wszystkich złożonych i przyjętych przez KE wniosków o odszkodowania. Współczynnik akceptacji został bowiem ustalony na poziomie 100 proc. Decyzja musi być jeszcze potwierdzona na kolejnym spotkaniu KE w przyszłym tygodniu.

W sumie z całej Europy do KE wpłynęły wnioski z 22 państw. O odszkodowania nie starały się: Malta, Cypr, Finlandia, Luksemburg i Litwa. Rekompensaty mają pokrywać ok. 50 proc. średniej ceny z czerwca produktów rolnych, które zostały wycofane z rynku w związku z epidemią EHEC. Odszkodowania mają dotyczyć pomidorów, ogórków, sałat, cukinii i papryk. 210 mln euro ma pozwolić na wypłatę odszkodowań za tzw. wycofanie (nieprzeznaczanie do sprzedaży) lub niezbieranie (zebranie warzyw zanim dojrzeją) w okresie od 26 maja do końca czerwca.