Federalna Służba ds. nadzoru w sferze praw konsumentów (Rospotriebnadzor) utrzymała zakaz importu świeżych warzyw z Polski - poinformował we wtorek jej szef Giennadij Oniszczenko."Spośród krajów Unii Europejskiej, które chcą dostarczać produkcję na rynek rosyjski, najwięcej wątpliwości wywołuje Polska" - oświadczył Oniszczenko w wypowiedzi dla agencji Interfax, którą przytoczył portal dni.ru.

Reklama

"Polska przedstawiła Rosji nieprawidłowe dane, co do których nasunęło się bardzo wiele pytań. Są one przez nas badane wszystkimi kanałami" - oznajmił główny lekarz sanitarny Rosji. Moskwa wprowadziła embargo na import warzyw z UE 2 czerwca br. w związku z falą zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC w Europie. Następnie rosyjskie władze zgodziły się podczas 27. szczytu UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie na odblokowanie importu warzyw z UE w zamian za unijne gwarancje bezpieczeństwa tych produktów.

Według ministra rolnictwa Marka Sawickiego, Polska znalazła się w gronie pierwszych trzech państw obok Holandii i Belgii, które takie gwarancje złożyły. Dotychczas zgodę od Rosji na eksport warzyw otrzymały cztery kraje: Holandia, Belgia, Hiszpania i Dania. Nadal na decyzję czekają Polska i Czechy.