Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Cyfrowego Polsatu, uzyskał wyłączność na negocjacje w sprawie zakupu Polkomtelu – wynika z informacji „DGP”. Taką decyzję podjęli właściciele firm: KGHM, PGE, PKN Orlen, Węglokoks oraz brytyjski Vodafone. – Teraz ustalane będą ostateczne warunki cenowe uwzględniające zadłużenie i dywidendę – mówi nasz rozmówca.
Reklama
Biznesmen oferuje za operatora sieci Plus 18 mld zł, a kredytu na dokonanie transakcji, jak ustalił „DGP”, udzieli mu konsorcjum pięciu banków, w skład którego wchodzą instytucje polskie i zagraniczne. Z walki o przejęcie posiadającej 14 mln klientów sieci komórkowej Plus odpadły norweski operator Telenor oraz amerykański fundusz inwestycyjny Apax. Wcześniej z wyścigu wycofał się jeden z faworytów, szwedzki operator Telia Sonera.
Polkomtel, który zakończył ubiegły rok z 7,9 mld zł przychodów i 1,2 mld zł zysku, potrzebny jest Solorzowi-Żakowi do budowy holdingu medialno-telekomunikacyjnego skupiającego Cyfrowy Polsat, Telewizję Polsat oraz szybki bezprzewodowy internet w technologii LTE (do 100 Mb/s), który stworzy przy wykorzystaniu infrastruktury Polkomtelu. Zdaniem analityków przejęcie Polkomtelu przez Solorza-Żaka pozwoli mu skonsolidować aktywa telekomunikacyjne, by skuteczniej konkurować z sojuszem PTK Centertel i PTC, które zawiązały spółkę, dzięki której zaoszczędzą na budowie i zarządzaniu siecią.