W trakcie piątkowego spotkania w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy opowiedzieli się za szybkim sfinalizowaniem drugiego pakietu pomocy finansowej dla Grecji i udziałem w nim Europejskiego Banku Centralnego. Zaznaczyli jednocześnie, że dobrowolny udział prywatnych wierzycieli Grecji w akcji pomocowej powinien być uzgodniony z Europejskim Bankiem Centralnym. Do tej pory EBC sceptycznie traktował niemiecką inicjatywę w tej sprawie, ale według Sarkozy'ego nastąpił tutaj "przełom".

Reklama

Jak podkreśliła Merkel, problemy Grecji i całej strefy euro powinny zostać rozwiązane w możliwie jak najkrótszym czasie. "Im szybciej się z nimi uporamy, tym lepiej" - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

Dodała, iż Francja i Niemcy są zdecydowane bronić wspólnej waluty. "Uczynimy wszystko, by utrzymać i wzmocnić euro" - zapewniła pani kanclerz. Porozumienie niemiecko-francuskie otwiera drogę do kompromisu w sprawie nowej pomocy dla Aten podczas spotkanie ministrów finansów strefy euro w niedziele wieczorem w Luksemburgu, albo na kolejnym ich spotkaniu 11 lipca, o czym mówiła w czwartek Komisja Europejska.