Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 64 centy do 98,45 USD. Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 63 centy do 116,15 USD za baryłkę. W środę odbywa się w Wiedniu posiedzenie krajów eksportujących ropę w ramach kartelu OPEC.

Reklama

OPEC zdecyduje o podwyższeniu limitu dostaw ropy - poinformował we wtorek anonimowy delegat kartelu. "OPEC zdecyduje w środę o podwyższeniu limitu dostaw ropy, aby pomóc w zastąpieniu brakującej ropy z Libii i sprostać wzrostowi popytu prognozowanemu na II połowę tego roku" - powiedział delegat OPEC na posiedzenie grupy w Wiedniu.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) podała 19 maja, że jest pilna potrzeba dostarczenia na rynki większej ilości ropy, aby obniżyć jej wysokie notowania, bo zagrażają one globalnej gospodarce. W maju kraje OPEC, bez Iraku, produkowały dziennie 26,2 mln baryłek ropy, czyli 1,4 mln baryłek ropy dziennie więcej niż wynosi oficjalny limit. Ceny ropy w USA są obecnie wyższe rdr o 37 proc., a na ICE Futures w Londynie są wyższe o 60 proc.