>>>Ten program rozliczy cię z fiskusem

Reklama

W piątkowej debacie eksperckiej na temat zmian w OFE z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego stronę rządową będą reprezentowali: minister finansów Jacek Rostowski i minister w kancelarii premiera Michał Boni - poinformowała PAP Kancelaria Prezydenta.

Debatę - jak podaje Kancelaria Prezydenta - poprowadzą: prezydencka minister Irena Wóycicka i doradca prezydenta prof. Jerzy Osiatyński. W spotkaniu będą uczestniczyć eksperci: Leszek Balcerowicz, Jan Krzysztof Bielecki, Andrzej Bratkowski, Agnieszka Chłoń-Domińczak, Marek Góra, Stanisława Golinowska, Bogusław Grabowski, Jerzy Hausner, Janusz Jankowiak, Piotr Kuczyński, Witold Orłowski, Dariusz Rosati, Barbara Wagner i Aleksandra Wiktorow.

Uczestnicy spotkania mają rozmawiać o przyjętym przez rząd we wtorek projekcie zmian w OFE. Zakłada on, że składka trafiająca do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem jednak będzie stopniowo wzrastać, by docelowo w 2017 r. osiągnąć poziom 3,5 proc. Celem proponowanych przez rząd zmian jest ograniczenie przyrostu deficytu sektora finansów publicznych i długu publicznego.

Według Wóycickiej, prezydent chce się dowiedzieć od zaproszonych gości, jaki wpływ będzie miała proponowana przez rząd zmiana na wysokość przyszłych emerytur, na finanse publiczne oraz jakie są alternatywy. Bronisław Komorowski będzie chciał dowiedzieć się także, co zrobić w systemie emerytalnym, by w przyszłości emerytury były wyższe niż te zakładane w symulacjach.

Podzieleni w opiniach o projekcie są zarówno politycy, pracodawcy, ekonomiści, jak i związkowcy. Jak zapowiada marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, pierwsze czytanie projektu w Sejmie ma się odbyć 16 marca, a głosowanie na dodatkowym posiedzeniu - 25 marca. Projekt zakłada 30-dniowe vacatio legis, ale rządowi zależy, aby zmiany weszły w życie 1 maja.