Minister skarbu Aleksander Grad poinformował w czwartek, że zapisy na akcje GPW dla inwestorów indywidualnych odbędą się od 18 do 27 października, a dla instytucjonalnych od 29 października do 3 listopada. Debiut giełdowy spółki jest planowany 9 listopada. Zapisy dla instytucji mają być poprzedzone budową księgi popytu, która potrwa od 15 do 28 października.

Reklama

Szef resortu skarbu podkreślił na konferencji prasowej, że debiut Giełdy Papierów Wartościowych będzie zwieńczeniem przemian gospodarczych jakie od 20 lat zachodzą w Polsce. "Jeśli sytuacja na rynkach będzie sprzyjała, a jesteśmy przekonani, że tak, to debiut GPW nastąpi 9 listopada" - powiedział.

Zaznaczył, że warszawski parkiet stanie się giełdą publiczną, w której inwestować będą polscy obywatele oraz instytucje finansowe z kraju i zagranicy. Minister nie przewiduje objęcia akcji w ofercie GPW przez inwestorów branżowych. "Był czas, kiedy próbowaliśmy wyłonić inwestora dla Giełdy, postawiliśmy wtedy twarde warunki. Teraz nie widzę powodu, dla którego inna giełda miałaby obejmować papiery GPW w tym procesie" - podkreślił.

Szef resortu skarbu liczy na duże zainteresowanie inwestorów ofertą akcji GPW, która - jego zdaniem - jest "bardzo atrakcyjna". "Myślę, że zainteresowanie GPW będzie duże, tym bardziej, że taka oferta w Polsce już się nie powtórzy. (...) Poza tym już drugi raz nie będziemy wprowadzać Giełdy na giełdę" - podkreślił.

Cena maksymalna akcji GPW ma być opublikowana jeszcze w czwartek, przy założeniu, że wcześniej Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdzi aneks do prospektu, który będzie zawierał tę cenę. Taki wniosek ma wpłynąć do KNF w czwartek. "Od Komisji będzie zależało, czy decyzja będzie dzisiaj. Wszystko wskazuje, że tak może być" - powiedział Grad.

Po tej cenie zapisy na akcje będą składać inwestorzy indywidualni. Cena sprzedaży dla nich oraz inwestorów instytucjonalnych zostanie ustalona po zakończeniu procesu budowy księgi popytu i ma być opublikowana 29 października lub w okolicach tej daty. Cena sprzedaży dla inwestorów instytucjonalnych może być wyższa od maksymalnej, a w przypadku inwestorów indywidualnych nie będzie ona wyższa niż maksymalna.

Minister zapowiedział, że inwestorom indywidualnym zostanie zaoferowanych od 25 proc. do 30 proc. z ok. 64 proc. sprzedawanych akcji GPW. Pozostałe walory trafią do inwestorów instytucjonalnych.

Każdy inwestor indywidualny będzie mógł złożyć tylko jeden zapis. Powinien on opiewać na minimum 10 akcji i nie więcej niż 100 akcji. "Będziemy o tych 5 proc. (akcji) decydować, gdy będziemy wiedzieli, jaka jest skala zapisów. Bardzo nam zależy, by rozwijać akcjonariat obywatelski" - zaznaczył Grad.

Przydział akcji sprzedawanych w ofercie nastąpi do 4 listopada.

Wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak zapowiedział, że resort chce dotrzeć z ofertą GPW do wszystkich wielkich centrów finansowych. Od piątku ma być ona prezentowana inwestorom finansowym w Warszawie, a następnie rozmowy będą kontynuowane z inwestorami instytucjonalnymi z trzech kontynentów. Chodzi m.in. o ośrodki finansowe w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Bliskiego Wschodu.

Zdaniem prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego, oferta GPW to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego rynku kapitałowego. "Inwestorzy mają możliwość stania się akcjonariuszami największej krajowej giełdy w Europie Środkowo-Wschodniej" - podkreślił.

Polityka dywidendowa GPW przewiduje przeznaczenie na dywidendę 30-50 proc. rocznego zysku netto.

Skarb Państwa planuje sprzedać ok. 64 proc. akcji GPW, a jednocześnie zachować kontrolę strategiczną w spółce. W rękach Skarbu Państwa pozostanie 35 proc. walorów giełdy