W sobotę w Gdańsku odbędzie się uroczystość położenia stępki pod budowę statku "Rainbow Warrior III" dla organizacji Greenpeace. W ten sposób ma być uczczona 25. rocznica zatopienia pierwszego statku tej organizacji.

Reklama

Kadłub statku będzie budowany w stoczni Maritim Shipyard w Gdańsku. Dyrektor ds. technicznych stoczni, Witold Żylicz powiedział w czwartek PAP, że będzie to dwumasztowy żaglowiec o długości prawie 58 m i szerokości ponad 11 m. Budowa stalowego kadłuba i częściowe wyposażenie jednostki ma potrwać kilka miesięcy.

Stocznia realizuje prace na zlecenie niemieckiej stoczni Fassmer w Bremerhaven, która podpisała kontrakt z Greenpeace i w której żaglowiec będzie całkowicie wyposażany. Budowa nowego "Rainbow Warrior" zakończy się w październiku 2011 r.

Rzecznik Prasowy Greenpeace Polska Jacek Winiarski poinformował PAP, że nowy flagowy statek będzie najbardziej przyjazną środowisku jednostką pływającą wykorzystywaną przez organizację. Jednostka będzie obsługiwana przez 32-osobową załogę. Statek ma być też energooszczędny - ciepło emitowane przez silnik zostanie wykorzystywane do podgrzewania wody i kabin załogi.

Reklama

Przypomniał, że uroczystość położenia stępki pod budowę statku odbędzie się w 25. rocznicę zatopienia jednego z najsłynniejszych statków na świecie, pierwszej jednostki należącej do organizacji, o nazwie "Rainbow Warrior" (Wojownika Tęczy). Statek został zatopiony w Nowej Zelandii przez agentów francuskich służb specjalnych. W zamachu bombowym zginął wtedy jeden z członków załogi, fotograf Fernando Pereira.

Z tej okazji do Gdańska mają przyjechać m.in. Kapitan Peter Willcox, który przebywał na pokładzie pierwszego "Rainbow Warrior" podczas zamachu oraz dr Kumi Naidoo, dyrektor wykonawczy Greenpeace International.

Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Organizacja na swojej stronie internetowej zapewnia, że koncentruje swoje działania na najbardziej istotnych, globalnych zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska. W przyszłym roku obchodzić będzie 40 rocznicę swojego powstania.

Reklama

Najważniejsze swoje akcje organizacja przeprowadza bezpośrednio na wodzie, ziemi i w powietrzu. Ich celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na przypadki niszczenia Ziemi, istotne problemy ekologiczne, a także wskazanie osób odpowiedzialnych za taki stan rzeczy.

Biura Greenpeace znajdują się w ponad 40. krajach świata. Aby zachować swoją niezależność Greenpeace nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych i korporacji. Działania Greenpeace finansowane są dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców.