Do tej pory normą było podawanie cen biletów bez wliczonych opłat lotniskowych i manipulacyjnych, w tym za wystawienie biletu. Na przykład linie Centralwings reklamowały lot z Gdańska do Londynu za 19 złotych. W rzeczywistości jednak pasażer po doliczeniu opłat manipulacyjnych i lotniskowych musiał wyjąć z portfela 118 zł, czyli 84 procent więcej.

Eurodeputowani z komisji transportu uznali takie działania za zwykłe oszustwo. Wczoraj Parlament Europejski przegłosował ich propozycję. Trafi ona teraz do Rady Unii Europejskiej, która może wprowadzić jeszcze swoje poprawki. Uzupełniona wersja wróci do parlamentu prawdopodobnie po wakacjach. Jeśli zostanie przyjęta, nowe przepisy zaczną obowiązywać jeszcze przed końcem tego roku.

Już teraz jednak, planując tegoroczne wakacyjne wypady, warto poświęcić więcej czasu na wyszukanie rzeczywiście najtańszej oferty i nie sugerować się krzykliwymi reklamami lotów za złotówkę. Kilka godzin spędzonych na porównywaniu cen pomoże nam zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na jednym bilecie.

"Warto pamiętać, że wakacje to dla przewoźników prawdziwe żniwa, więc większość tanich linii nie planuje na ten czas żadnych spektakularnych promocji" - mówi Paweł Cybulak z portalu Pasażer.com.

A to oznacza, że aby zaoszczędzić, trzeba dokładnie porównać oferty nie tylko różnych linii, ale sprawdzić, czy na przykład nie lepiej zarezerwować biletów na kilka dni później lub dużo wcześniej. Elastyczność i cierpliwość w planowaniu podróży jest bowiem głównym warunkiem wyboru najtańszej oferty.

Dowodzi tego nasza tabela. Za lot z Warszawy do Dublina 20 lipca tanimi liniami Ryanair zapłacimy 1015 zł. Jeśli kupilibyśmy bilet miesiąc wcześniej, cena byłaby niższa o nieco ponad 60 zł, natomiast gdybyśmy zapłacili za przelot z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, zaoszczędzilibyśmy aż 500 zł. W tym wypadku nie obowiązuje bowiem zasada znana z biur podróży oferujących wycieczki last minute "im później - czyli bliżej wylotu - tym taniej".

Ale bywa też odwrotnie, czasami w przeddzień wyjazdu można zapłacić mniej. Towarzystwa lotnicze wyprzedają wtedy bilety. Czy załapiemy się na taką promocję, gwarancji nie ma. Najlepiej więc nie bawić się w loterię i zaplanować wyjazd ze sporym wyprzedzeniem. Z kolei kiedy wybieramy egzotyczne kierunki, warto dobrze sprawdzić, czy lepiej opłaca się lecieć lotem czarterowym z Polski, czy na przykład z przesiadką w Londynie lub Amsterdamie.

Dzisiejszą tabelą DZIENNIK rozpoczyna cykl artykułów: Jak najtaniej latać po świecie.

W poniższej tabelce prezentujemy oferty lotów w różne miejsca świata z wybranych miast w Polsce i Europie. Cena obejmuje przelot w obie strony, przy czym powrót następuje w 7 dni po przylocie. Ceny podane są w złotówkach i obejmują wszystkie opłaty dodatkowe, jak lotniskowe czy za wystawienie biletu. Jak widać, najkorzystniej kupować bilet jak najwcześniej, choć zdarzają się też okazje w przeddzień wylotu. Najłatwiej porównywać ceny, korzystając z internetu. Wystarczy wybrać stronę przewoźnika, w odpowiedniej rubryce wpisać miejsce wylotu i powrotu oraz interesujące nas daty.